Керемедчиев за еврокомисаря ни: Слагаме пенкилер и се надяваме на отрязъци от ресори 12.09 | 11:30

"За пореден път се прострелваме в крака и това ще затрудни изслушването на нашия кандидат", смята той

От iNews

"За пореден път ще се надяваме на отрязъци от ресори, които да ни бъдат предоставени просто така, за да имаме ресор."

Това заяви пред БНР Милен Керемедчиев, бивш заместник-министър на външните работи и на икономиката.

"Това няма да е най-доброто за страната ни. Не за първи път правим тази политическа грешка и показваме слабост пред европейските институции", каза той в предаването "Преди всички" за българската кандидатура за еврокомисар.

България е единствената страна, която отговори на искането на Урсула фон дер Лайен да представи две кандидатури, подчерта той. По думите му, другите страни са заявили важни за тях ресори и са предложили по една кандидатура.

"България направи точно обратното. Първо, остави на г-жа Фон дер Лайен тя да направи избора, който ние трябва да направим като страна. И второ, сложихме лице, а тепърва ще очакваме какъв ресор ще получим. Тоест, ние слагаме пенкилер и какъвто и ресор да ни бъде предоставен, ние трябва да подготвим този човек възможно най-бързо за препитването."

Тази политика е пример за липсата на стабилна външна политика и липсата на приоритети, подчерта Керемедчиев.

"По български започнахме сами да се топим. За скандала с българските паспорти г-жа Захариева няма доказана вина. Ние се замеряме с компромати. Български евродепутати подеха тази тема и я засилиха като значимост, коментира Милен Керемедчиев. Той припомни двете кандидатури на страната ни за генерален секретар на ООН преди време.

"Сега за пореден път се опитваме да се простреляме в крака и това ще затрудни изслушването на нашия кандидат."

По темата с възобновения паспортен контрол в Германия бившият заместник-министър на външните работи посочи, че решението няма да има реален ефект за възпиране на мигрантския поток.

"Шенген можем да го обявим за мъртъв, особено сухопътния. Германия е поредната страна, която въвежда сухопътен контрол по своите граници. Това е изцяло политическо решение. Управляващите се стреснаха от резкия скок, който има "Алтернатива за Германия", която вече стъпва уверено и в западните провинции, които бяха бастион на управляващите."

Видимо е, че споразумението за Шенген вече не действа, категоричен е Керемедчиев.

"За момента Европа няма реална политика за справяне с мигрантския проблем, а всяка страна се справя поотделно."

Битката ще бъде много ожесточена и няма да бъде спечелена с дебати, а на място, изтъкна Милен Керемедчиев след първия проведен дебат между кандидатите за президент на САЩ Доналд Тръмп и Камала Харис.

Този дебат не обръща рязко изборните резултати. Еуфорията при демократите след издигането на Харис започва да стихва и нейната преднина от 4% от началото е вече 2, което е в рамките на статистическата грешка, допълни той. Като припомни, че при първото си кандидатиране за поста Тръмп е загубил дебата срещу Хилъри Клинтън, но тя не е спечелила президентската надпревара, Керемедчиев поясни, че в три от петте ключови за вота щати Тръмп продължава да води и той ще разчита именно на срещите си на терен.

Водещи

Най-четени