Пеканов: До 2-3 седмици очакваме отговор от ЕК по предоговарането на ПВУ в частта "Енергетика" 05.05 | 20:00
Според него, има напредък по българските предложения за начините, по които да бъдат намалени емисиите въглероден диоксид, без да се засяга дейността на въглищните централи

България очаква до 2-3 седмици отговор от Европейската комисия по предоговарането на Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) в частта "Енергетика". Това обяви от парламентарната трибуна вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов.
Според него, има напредък по българските предложения за начините, по които да бъдат намалени емисиите въглероден диоксид, без да се засяга дейността на въглищните централи:
"Напредък има и то сериозен. Посредством тези проекти ние допринасяме за декарбонизацията на икономиката. В същото време ние сме показали защо през миналата година беше невъзможно затварянето на въглищни централи поради енергийната ситуация в България и в региона. Това са аргументи, които са представени и смятам, че вече са възприети от Европейската комисия. Ще запазим централите - да, но пълната отмяна на реформата без други ангажименти, които да постигнат декарбонизацията, ще означава, че ще изгубим огромна сума от парите в рамките на милиарди".
Той подчерта, че от ЕК държат намаляването на емисиите от въглероден диоксид до 2026 г. и за да има промяна, от нас се изисква да посочим как ще го постигнем по алтернативен начин.
С решение на 48-ото Народно събрание Министерски съвет беше задължен да преговаря с ЕК за поетия ангажимент за намаляване с 40% на въглеродни емисии, за да се гарантира работата на въглищните централи поне до 2038 г.
До средата на май подготвеният пакет с конкретни мерки ще бъде изпратен за консултации в Брюксел, а до края на юни ще бъде представен официално, каза още Атанас Пеканов.
Водещи
-
ЦРУ: Иранската ядрена програма е понесла тежки щети
Противоречие между американските агенции
26.06 | 12:45
-
Стоил Моллов също напуска редиците на "Продължаваме промяната"
Преди него рано сутринта депутатът Георги Клисурски също обяви, че напуска "Промяната" с...
26.06 | 12:30
-
Наполовина ще паднат таксите за втората пенсия
Зам.-председателят на КФН обяви, че сегашният им размер ще бъде намален наполовина.
26.06 | 12:15
-
Какво да не правим в горещините
Идеи – преди да се приберете, разходете се в парка, пийте една бира с приятели и докато се...
26.06 | 11:45
Най-четени
-
Георги Клисурски напуска „Продължаваме Промяната“
Вчера Кирил Петков подаде оставка като съпредседател на ПП и като депутат.
26.06 | 08:30
-
Напрежението в "Продължаваме Промяната" се увеличава
Общността на ПП-ДБ се намират в криза вече една година, допълни той.
26.06 | 09:45
-
Спират транспорта в София при това положение
В Столичния общински съвет (СОС) днес отново ще се разгледа бюджетът на Столична община за...
26.06 | 10:30
-
След повече от половин век чакане: „Възраждане“ настоя за завършване на магистрала „Хемус“
В изявлението си Янчев посочи, че днес Южна България изпреварва Северна по всички икономически...
26.06 | 10:45