Страните-членки на ЕС с разминаващи се позиции за ядрената енергия 05.03 | 18:30
Група, начело с Франция, настоя за насърчаване на ядрените технологии, а друга, водена от Австрия и Германия, призовава вместо това да се даде приоритет на възобновяемите енергийни източници

Страните членки на ЕС демонстрираха разминаващи се позиции относно ядрената енергетика, информира "Ройтерс”. Група, начело с Франция, настоя за насърчаване на ядрените технологии, а друга, водена от Австрия и Германия, призовава вместо това да се даде приоритет на възобновяемите енергийни източници.
Разделението сред 27-те по въпроса за ядрената енергия оказва все по-негативна роля в европейската политика през последната година, отлагайки вземането на решения на фона на споровете дали трябва да се насърчават ядрените технологии за постигане на целите за намаляване на въглеродните емисии.
Преди заседанието на енергийните министри в понеделник, в което участва и българският министър Румен Радев, двете групи се срещнаха, за да разработят стратегиите си за подкрепа на предпочитаните от тях технологии. Групата от 13 държави, поддържащи ядрената енергетика, призовава за по-силни европейски мерки в тази сфера. Според тях постигнатите неотдавна пробиви в преговорите с Брюксел за признаване на важността на атомната енергия в енергийния микс трябва да се изразят в конкретни проекти и финансиране. Съвместното изявление е подписано от България, Хърватия, Чехия, Финландия, Франция, Унгария, Нидерландия, Полша , Румъния, Словакия, Словения и Швеция. Италия участва в срещата, но не подписа изявлението.
Междувременно Австрия и Германия застанаха начело на призив от 13 други страни членки на ЕС, настояващи Брюксел вместо това да насърчава развитието на възобновяема енергия. Позицията не посочва конкретно ядрената енергия, но според европейски дипломати целта ѝ е да постави ударение върху инвестициите във възобновяема енергия и електропреносни мрежи спрямо тези в атомните технологии. Тя е подписана от Дания, Естония, Гърция, Ирландия, Италия, Латвия, Люксембург, Малта, Нидерландия, Португалия и Испания.
Кипър, Литва и Белгия, която е ротационен председател на ЕС, не са подписали нито един от двата документа, а Нидерландия подписа и двата. ЕС има общи цели за разширяване на възобновяемата енергия, но не и на атомната енергетика.
Водещи
-
Синдикатите блокират пътя за Гърция и АМ "Тракия"
Утре е насрочен протест за заплатите в горските и ловни стопанства
09.07 | 21:00
-
Във Варна протестират в подкрепа на кмета Благомир Коцев (ВИДЕО)
На място пристигнаха и депутатите от ПП - ДБ, напуснали днес пленарното заседание, за да...
09.07 | 20:40
-
На първо четене: 25% намаление на таксите за студентите платено обучение
Възможно е между първо и второ четене да бъде предвидено и по-голяма намаление
09.07 | 20:20
-
Повдигнаха обвинение на варненския кмет Коцев и още трима души
Четиримата остават в ареста за 72 часа
09.07 | 20:00
Най-четени
-
Ивелин Михайлов: Пеевски е поискал досиетата на 88 кмета от „Промяната“
„Делян Пеевски е изискал досиетата на 88 кмета от ‘Продължаваме промяната’. Изиска им е, за да...
09.07 | 11:30
-
Борисов: Когато ПП-ДБ говорят и ви кажат: "Добър ден!", можете да си пуснете лампата
По думите му няма проблем с достъпа до образование, а конвертируемостта на дадена специалност....
09.07 | 10:45
-
Асен Василев твърди, че Борисов е свързан с фирмата, подала сигнал срещу кмета Коцев
Василев твърди, че за последните три година в мандата на Иван Портних същата фирма е спечелила...
09.07 | 11:59
-
"Гугъл на аматьори не прощава!: ГЕРБ отвърна на ПП с контраснимка
Още в началото на юли термометрите показваха между 35 и 40 градуса, а горещините създават...
09.07 | 14:30