България купува най-евтино руския газ в региона 23.03 | 08:44
Стабилизирането на държавната енергетика й донесе 130 млн. лв. оборотни средсвта за 2 месеца
България в момента купува най-евтино руския газ в нашия регион. Това обяви служебният министър на енергетиката Николай Павлов пред бТВ. Въпреки това обаче очертаващото се от 1 април сериозно поскъпване на синьото гориво е обосновано, смята той. "Решението за нова цена на природния газ за вътрешния пазар ще бъде взето от регулатора, но дори той да одобри поскъпване с 29.7%, цената пак няма да достигне 405 лв. за 1000 куб.м., каквато беше през второто тримесечие на 2016 г.", отбеляза Павлов. По неговите думи оскъпването на синьото гориво е мотивирано с увеличените цени на петрола през последните 9 месеца, което се отразява във формулата за образуване на тарифата на "Булгаргаз".
Около 130 млн. лв. е резултатът от предприетите в последните два месеца мерки за стабилизиране на държавните енергийни дружества, каза още Павлов. Той даде за пример събраните от "Булгаргаз" просрочени вземания от топлофикационни дружества на стойност около 40 млн. лв., както и повишената събираемост на концесионни възнаграждения, усвоени гаранции и заведени съдебни искове срещу концесионери, които не ги плащат.
В резултат на новия пазарен метод за закупуване на емисии от страна на ТЕЦ "Марица Изток 2" се спестяват 55 млн. лв., каза още министърът. По неговите думи, още около 15 млн. лв. ще бъдат спестени в резултат на предприетите мерки за оптимизиране на паричните потоци на дружествата и преструктуриране на междуфирмената задлъжнялост в рамките на БЕХ.
Първата пратка с платеното вече на руснаците оборудването за АЕЦ "Белене" вече е на пристанището в едноименния град, а до края на август се очаква да пристигнат и всички останали компоненти, стана ясно още от думите на министъра. Как то ще бъде използвано е въпрос на бъдеща енергийна стратегия и политическо решение, смята Николай Павлов. Като аргумент при разглеждане на решението за това той припомни голямата сезонна неравномерност на електропотреблението в страната – от по-малко от 3000 до над 8000 мегавата в пиковите моменти през зимата, когато у нас е най-студено.
По разпореждане на министър Павлов екип от Министерството на енергетиката ще направи днес извънредна проверка в мангановата мина в Оброчище. Поводът е ескалиралото в последните дни напрежение между работниците и техния работодател, свързано с искане за навременно изплащане на работните заплати, съобщи още Павлов.
Водещи
-
Първан Симеонов: Няма управление в България, което да не е претърпяло ерозия в хода на мандата си
"Главната цел на ПП и ДБ ще бъде да са на балотаж на президентските избори. Това ще бъде нещо...
19.07 | 18:00
-
Финалът на Световното: Море от фенове на Аржентина и Испания заля Ню Йорк преди сблъсъка
Аржентинците се надяват на исторически успех – световна титла от два поредни мондиала, което...
19.07 | 17:20
-
Новият британски премиер Анди Бърнам ще отмени националната схема за дигитални лични карти
Премиерът в оставка Киър Стармър обяви плана през септември в опит да ограничи нелегалната...
19.07 | 17:00
Най-четени
-
Външният министър: Никой нищо не е подписвал в Киев
Позицията беше ясно изразена от премиера Радев, че на този етап България няма да участва във...
19.07 | 12:40
-
Задържаха Явор Бахаров заради наркотици
При обиск в къщата в Долна Диканя, която обитавал актьорът, са били открити саксии с канабис и...
19.07 | 10:00
-
Пеканов за Киевската декларация: България помага на Украйна там, където може
По думите му, България има глас в Европейския съюз, но през годините не го е използвала и не...
19.07 | 14:00
-
Часът на истината на Мондиала настъпва довечера
Испания и Аржентина влизат в яростна битка с огромен залог – световната титла
19.07 | 11:20