Българинът не стреля, а коли! Къде сме ние в статистиката за убийствата 20.12 | 15:26
Половината убийства у нас са извършени с остри предмети, но този път не сме първенци в черната статистика на СЗО
Словения е балканската държава, в която има най-малко убийства. Това сочи статистиката на Световната здравна организация за 2012 година. Според данните индексът на убийствата е 0,7 на 100 000. Подобна е статистиката в Сърбия, Гърция и България.
В Сърбия индексът е 1,6 на 100 000 души, а 42% от убийствата са извършени с огнестрелно оръжия. Всяко трето убийства в западната ни съседка е чрез остри хладни оръжия. В Гърция една трета от убийствата са чрез огнестрелно оръжия.
Данните на СЗО сочат, че в България през 2012 година е имало 1,9 убийства на 100 000 души. Половината от убийствата са извършени с остри хладни оръжия, а 17% - с огнестрелно.
Албания и Черна гора са истински рекордьори по убийства на Балканите. В Албания има по 5 убийства на 100 000 души, а в Черна гора индексът е 3,5.
Тези две страни са и рекордьори по броя на убийства с огнестрелно оръжие и сред първите 15 страни в света в черната статистика за насилствено отнемане на живот.
Македония е на средното ниво в региона по брой на убийствата – 1.8 на 100 000. Според Световната здравна организация през 2012 г. на Балканите са били убити 896 души.
Средно за Европа индексът е 0,8. Но като в страни като Монако и Лихтенщайн има години, през които не е било извършено нито убийство, в балтийските държави има значителен ръст в броя на убийствата. В Латвия има по 7 убити на всеки 100 000, а всяко второ убийство е чрез хладно оръжие.
В световен мащаб Венецуела и Гватемала са рекордьори по масови престрелки, а най-много убийства има в Южна Америка и по-точно в Хондурас, Салвадор и Колумбия.
Водещи
-
Йотова: Трябва да направим всичко възможно, за да опазим гражданския мир в страната
На въпрос дали се опасява, че предстоящите протести и контрапротести могат да доведат до...
09.12 | 17:59
-
Сергей Станишев: Очаквам приемането на еврото с тревожен оптимизъм
Бюджетна дисциплина
09.12 | 17:20
-
ИА ГИТ: Oстаналите дни отпуск от 2023 г. могат да се използват до края на 2025 г.
Работодателят може да разреши на работниците и служителите да използват всички дни отпуск,...
09.12 | 17:00
Най-четени
-
Meteo Balkans: Идва ли "звярът от Изток" за Коледа?
Към момента изглежда, че декември ще бъде по-топъл от първоначалните прогнози – поне до 15–20...
09.12 | 14:30
-
Изтичат над 116 хил. безплатни винетки
Най-много безплатни винетки изтичат през януари - 62 682 бр.
09.12 | 12:15
-
Общо 26,6% от учениците в момента употребяват тютюневи изделия
С колко ще поскъпнат цигарите от 1 януари 2026 г.
09.12 | 13:00