Все повече деца на емигранти искат да се самоубият 07.11 | 19:26

Все повече подрастващи споделят трудности и тревоги от липсата на родителска подкрепа

От Филипа Тодева

Зачестяват случаи на момчета и момичета с родители емигранти, които правят опити за самоубийство, алармират от Държавната агенция за закрила на детето (ДАЗД).

Председателят на агенцията Ева Жечева е възложила на комисия от експерти да идентифицира проблемите на децата и да предложи конкретни мерки - предложения за промяна на действащата нормативна уредба, както и да бъдат разработени методически указания за работа с тях. 

Децата на родители емигранти са идентифицирани като възможна рискова група в резултат на работата по постъпили жалби и сигнали, както и от социологическо проучване, извършено по управляван от ДАЗД проект. Към настоящия момент няма предвидени специални мерки спрямо тях.

От агенцията отбелязват, че в последните години се е увеличила мобилността на хората. Миграцията от своя страна е довела и до разрушаване на много семейни връзки, тъй като липсата на един или двама родители може да постави в сериозен риск бъдещото развитие на техните деца.

В много населени места в България децата се отглеждат от своите баби и дядовци в най-важните за развитието си години. Зачестяват случаи на момчета и момичета с родители емигранти, които правят опити за самоубийство, за които е сигнализирана ДАЗД. На Националната телефонна линия за деца 116 111 също се наблюдава увеличение на консултациите, в които деца споделят трудности и тревоги от липсата на родителска подкрепа, както и желанието си да заминат в чужбина при останалите членове на семейството си.

Международни изследвания показват, че децата на родители емигранти са уязвима категория, те по-често отпадат от училище, могат да станат жертва на трудова експлоатация, да живеят в изолация и в крайна сметка да не успеят да реализират пълния си потенциал. Особено уязвими са децата от етнически малцинства, които по начало са в по-голям риск от бедност и социална изолация.

При тези, които връзката с родителя е нарушена от големите разстояния е налице сериозен риск да не разпознават авторитета на родителя или отглеждащия го роднина. По този начин има голяма вероятност да развият поведение извън нормата, свързано със скитничество и конфликти със закона.

Комисията трябва да приключи работата си до края на месец ноември т.г.

Най-четени