"Галъп интернешънъл": ГЕРБ изгуби 4% избиратели за 3 месеца 15.04 | 16:30
Народното събрание продължава да е с ниско доверие - само 18%
До началото на март доверието към правителството леко се покачваше, но тази тенденция е отминала и към момента кабинетът "Борисов 2" събира 30% от избирателите, сочат данните от национално проучване на "Галъп интернешънъл", проведено сред 1011 души от 26 март до 2 април.
Недоверието към кабинета е 58%. Няма съществена промяна в посоката на обществените нагласи в последния месец, посочват от "Галъп". Непостоянни в мнението си през последните два месеца са избирателите на ГЕРБ. Въпреки това 23% продължават да заявяват, че на парламентарни избори биха гласували за ГЕРБ, срещу близо 15% за БСП. Според данните от март за ГЕРБ биха гласували 25%, а от февруари – 26.4%.
Ако сега имаше избори, в парламента щяха да влязат ГЕРБ, БСП, ДПС, Реформаторският блок и Патриотичният фронт, вероятно и "Атака" и АБВ, сочат данните.
Доверието към институциите продължава да е ниско. Народното събрание продължава да е със слабо доверие - 18% са положителните оценки срещу 71% отрицателни.
Няма промяна в доверието към президента и към други политици. Традиционно около една трета оценяват държавния глава положително, а около и над една втора – отрицателно.
Изключение прави новият министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова, която с поемането на поста повишава доверието си до 23%, с което утвърждава мястото си сред най-одобряваните министри.
Непроменени спрямо последния месец остават общите нагласи към посоката на развитие на страната. 20% намират, че България върви към по-добро, а 63% - към по-лошо. Потвърждават се изводите от Политическия и икономически индекс преди месец. Като цяло, доверието във властта не е продължило своя лек ръст от предишните месеци, но не е и потеглило надолу. Сходна е логиката и в очакванията за икономиката, личните финанси, цените, безработицата и т.н.
43% очакват общото икономическо положение в страната да се влоши в идната година, 14% - да се подобри, а една трета смятат, че ще остане същото. Половината от запитаните пък очакват материалното положение на собственото им домакинство да остане същото, при една четвърт негативни очаквания и една десета позитивни. Близо две трети очакват цените да растат, една пета – да останат същите, а 5 на сто – да падат. 38% очакват безработицата да расте, 33% - да остане същата, а 14% - да намалява.
С изборите и установяването на новото правителство всички показатели за икономически очаквания показаха лека положителна тенденция – във връзка с настъпилото известно политическо успокоение. Сега тази тенденция изглежда разколебана, а идните месеци ще демонстрират ще има ли нова посока на показателите за икономически очаквания или пък те по-трайно ще се стабилизират.
Водещи
-
Текущите кризи в енергетиката са пряк резултат от многогодишно безхаберие
Обидно е 5 см сняг да се нарича бедствие, заяви бившият министър на енергетиката Александър...
30.12 | 18:00
-
Не е в Кейптаун: Ружа Игнатова се укрива в секретна вила край Търговище?
Близките са й осигурили тайното убежище
30.12 | 17:20
Най-четени
-
Православната църква е една, отсече Бойко Борисов
Преди дни ВКС реши окончателно Българската православна старостилна църква да бъде вписана в...
30.12 | 10:00
-
Евгений Кънев и Андрей Райчев с обзорен коментар на 2024-а
Икономистът и социологът очертаха най-важното, което се е случило у нас и по света
30.12 | 12:00
-
Главчев: Днес внасяме специален законопроект до приемането на бюджета
Днес кабинетът ще отпусне и 2 000 000 лева на засегнатите от липсата на ток
30.12 | 13:00
-
Знаковите българи, които ни напуснаха през 2024 година
Те оставиха значим отпечатък в различни области - медии, музика, политика, църковен живот и...
30.12 | 14:30