"Ди Велт": Благодарение на България украинските танкове са се движили с руски нефт 22.01 | 15:40
Покрай доставките на дизел от България украинските танкове са се движили с руски нефт, казва Филип Фолкман-Шлук, авторът на разследването на "Ди Велт" за оказаната от България помощ за Украйна.

"България е изиграла изненадваща роля в подкрепата на Украйна във войната", категоричен е външнополитическият редактор на "Ди Велт" Филип Фолкман-Шлук, автор на разследването, посветено на българската помощ за Украйна. "Историята ни показва, че през първите месеци войната в Украйна е била по-различна, отколкото сме си представяли досега. Наред с Унгария България бе единствената държава от НАТО, която официално отказа да доставя оръжия на Украйна - поради това, че свързаната с Русия Социалистическата партия в София бе част от управляващата коалиция. Същевременно - както се оказа - прозападният премиер Кирил Петков до голяма степен е игнорирал мнението на своя коалиционен партньор, сключвайки неофициално споразумение с Киев след срещи с украинския президент Зеленски и външния министър Кулеба. Договореността е била за таен износ на оръжия, при това в големи количества. В ранната фаза на войната България е осигурявала поне една трета от нужните на Украйна оръжия. Също неофициално - чрез посредници - е бил доставян и дизел от българската рафинерия, където се преработва руски нефт. Т.е. украинските танкове са се движили с руски нефт. Новото сега е, че това ми бе потвърдено както от украинския външен министър Дмитро Кулеба, така и от бившия български премиер Кирил Петков", разказва Фолкман-Шлук във видео на сайта на "Ди Велт".
Авторът на разследването посочва, че в рамките на предизвикания от статията голям международен отзвук, тя е била цитирана и в руското телевизионно предаване "60 минути" - едно от най-любимите или най-важните пропагандни предавания на Путин. А е била озаглавена "Страната, която тайно спаси Украйна", защото България в продължение на месеци е оказвала решаващ принос, при това във време, в което не е изглеждало, че Украйна може да спечели войната, а западните системи още не са били доставени.
"Въпросът е на живот и смърт"
"България има оръжейна индустрия, оръжия са стигали и до Украйна, но новото, което ние разкрихме, е съществуването на тази договореност", казва Фолкман-Шлук. Украинският външен министър Кулеба е бил на дипломатическа мисия в София, официално не е засягал темата за оръжейните доставки, но зад кулисите казал на Петков - трябва да ни помогнеш, въпросът е на живот и смърт, ако не получим оръжията, руснаците ще завземат още повече села и градове, ще има още повече убити и изнасилени. На свой ред Кирил Петков отвърнал: "В много трудно положение съм политически, но ще направя каквото мога".
В отговор на въпроса дали с тази своя постъпка бившата комунистическа страна България е станала част от Запада, външнополитическият редактор на "Ди Велт" обобщава, че в България има два лагера: "От една страна са близките до Русия хора, които често са замесени и в корупционни схеми и искат да запазят властта, но има и друга България, която се пробужда - добре образовани хора,които имат невероятна смелост. Според мен Кирил Петков е поел голям политически, а и личен риск, заставайки на вярната страна на историята", убеден е Филип Фолкман-Шлук.
Източник: Дойче веле
Водещи
-
Митов:За мен това е чиста проба саботаж на въвеждането на еврото в България.
Министърът посочи, че до преди два часа искането на президента не е било внесено в парламента,...
12.05 | 17:59
-
Стотици кулинарни майстори ще участват във Фестивал на баницата във Врачанско
По традиция кулинарните шедьоври ще бъдат разделени в три категории - солена, сладка и...
12.05 | 17:40
-
Хотелиери и ресторантьори недоволни от ремонтите по пътя към морето
По този начин според организацията държавата работи за конкурентните ни съседни дестинации...
12.05 | 17:20
-
Прокуратурата разследва Конституционния съд за касирането на изборите
Наблюдаващият прокурор Виолета Марчева от отдел "Специализиран" на СГП е преценила, че има...
12.05 | 16:59
Най-четени
-
Алгафари за референдума: Баба Пена и бай Хасан не трябва да бъдат питани за еврозоната
Това заяви пиар експертът Нидал Алгафари по темата с референдума за еврозоната, иницииран от...
12.05 | 13:30
-
Няма българска череша и няма да има тази година, категоричен е доцент Димитър Сотиров
Овощар: Ако клиентите не купуват череши, търговците ще свалят цената
12.05 | 10:15
-
Зафиров: Референдумът за еврото въобще не трябва да влиза в Народното събрание
„Ние сме за всенародни допитвания, но те трябва да отговарят на правовия ред, законността и...
12.05 | 12:57
-
Румен Радев внася в НС предложението си за референдум за еврото
Партиите в парламента са на различни позиции
12.05 | 09:15