"Заблеяло ми агънце" и хоро на Петропавловския манастир 06.05 | 16:27
Арбанаси отбелязва подобаващо Гергьовден

Стотици се хванаха на гергьовско хоро край Петропавловския манастир по време на Първия национален събор на овцевъдите у нас, информира Север.бг.
Народната певица Ана Борисова поздрави многолюдната тълпа със "Заблеяло ми агънце" и пожела да запазим празника в сърцата си и да отнесем българщината в своя дом.
Малки, големи и още по-големи завиха трикато хоро на поляната край манастира, с което показаха българската традиция в действие. С горещи ръкопляскания и притропвания бяха посрещнати изпълнителите от днешната фолклорна програма на Арбанаси - възпитаниците на певицата Ана Борисова от Дряново и Сухиндол, танцьорите от Клуба за народни хора от Павликени с пикантното име "Люти чушки".
В празничния неделен следобед за настроението на всички, посетили събора, ще се оркестър "Канарите" и Северняшкия танцов ансамбъл.
Както си е редно на празник, още повече на Гергьовден, дълги маси и дебели сенки примамваха напечените от майското слънце българи. Сочни агънца пък се въртяха на чеверме, а за дошлите да си набавят спомен или сувенир от събора на овцевъдите и през днешния ден са отворени десетки сергии.
Водещи
-
Захариева: Надявам се да не сме на прага на Трета световна война, но рискът е голям
Тя заяви, че Европа отдавна е трябвало да увеличи военните си способности
21.06 | 12:00
-
Мирослав Рашков е номинацията за главен секретар на МВР
До дни Румен Радев ще вземе решение за назначението му
21.06 | 11:40
-
Вучич: Косово, Хърватия и Албания създават военен съюз
По думите м Сърбия е криела досега множество способности и "мнозина ще бъдат изненадани",...
21.06 | 11:20
Най-четени
-
Леко разхлаждане, а на места и кратъки дъждове
Максималните температури ще бъдат между 23° и 28°, за София - около 24°
21.06 | 09:15
-
Има хора, които искат да се евакуират от Израел, но срещат трудности
Това съобщи посланикът на България в Израел Славена Гергова
21.06 | 11:00