„Луков марш“ няма спирачка 15.02 | 20:14
Националистите излязоха на шествие, въпреки забраната на Фандъкова

Над 200 души изобщо не взеха предвид забраната за провеждането на "Луков марш" и се включиха в шествието до родната къща на генерал Христо Луков. Националистите преминаха по ул. "Оборище", ул. "Кракра" и по бул. "Дондуков" до дома на Луков. Шествието бе съпроводено от засилена полицейска охрана.
Кметът на София Йорданка Фандъкова издаде заповед за прекратяване на провеждането на мероприятие в района на пл. "Св. Александър Невски. Според сайта на събитието то е с начален час 17:30 часа. "В 17:32 часа в Столична община е получено писмо от директора на Столична дирекция на вътрешните работи, с което се иска кметът на София да предприеме мерки за прекратяване на мероприятие със събиране на хора в района на пл. "Св. Александър Невски”, уточняват от общината.
От полицията разполагат с "оперативни данни”, че на Луковмарш присъстват "лица, участвали в различни правонарушения, включително по време на спортни мероприятия”, както и участници от вчерашните сблъсъци в Пловдив, уточни bTV.
Според МВР "от посочените факти може да се направи основателен извод, че са налице предпоставки за нарушаване на законовите норми, за възникване на нарушения на обществения ред и застрашаване на сигурността на гражданите на територията на столицата”.
Ден преди събитието организаторите се оплакаха от "безпрецедентния натиск, който кликата на антиконституционната партия ДПС и наследниците на убийците на ген. Луков от БСП, чужди посолства, начело с израелското и различни НПО-та, проводници на чужди интереси, оказват върху българските власти, за забрана на марша”.
"Луковмарш" се провежда в София от 2003 година в памет на ген. Луков. Истина е, че той е спорна личност в българската история. Български офицер и министър на войната в Царство България, Луков често е заклеймяван заради връзки с националсоциалистическия режим на Третия райх. Въпреки това често е сочен като спасител на Кюстендил.
По време на Първата световна война на 28 септември 1918 година, останал на позиция съвсем сам с четири оръдия и само няколко местни жители, той открива огън по настъпващите между Царев връх и Калин камък сръбски войски, с което спира настъплението им към българските окопи, опразнени от участващите във Владайското въстание войници.
Водещи
-
Община Раковски обмисля да издигне статуя на папа Франциск
Днес е вторият ден от 3-дневния траур в общината, дом на най-голямата католическа общност в...
22.04 | 17:59
-
Христо Грозев пред ЕП: За Русия хибридната война е идеология и индустрия
Много от тези операции се извършват от отдел на ГРУ с не повече от стотина служители
22.04 | 17:40
-
Каква е позицията на „Продължаваме промяната“, след като „Спаси София“ се отрече от тях
От партията заявиха, че на предстоящото заседание на Изпълнителния съвет на „Продължаваме...
22.04 | 17:20
-
По-строги наказания за насилие над животни влизат в Наказателния кодекс
Протестите в София, Русе и други градове доведоха до законодателни промени
22.04 | 16:59
Най-четени
-
Ватиканът съобщи официалната причина за кончината на папа Франциск
Той е починал от инсулт и последвала необратима сърдечна недостатъчност.
22.04 | 10:15
-
За четвърта поредна година има пробив в системата за защита на матурите
Повтаряща се схема въпреки мерките за защита
22.04 | 10:45
-
Мрежата завря! Съсипа Петков заради коментара му за папата
Остри коментари в социалните мрежи публикуваха политически анализатори по повод публикацията...
22.04 | 14:15
-
„Спаси София“ сваля своето доверие към Васил Терзиев като кмет на София
Това обяви Борис Бонев
22.04 | 15:00