(Онлайн) играчка – (онлайн) плачка 26.10 | 09:15

iNews тръгна по следите на фантомни тегления от банкова карта след покупка на виртуални диаманти

От Елена Коцева

Неведнъж до този момент е говорено за последствията, които имат онлайн игрите за деца, а и за опасностите – но не това ще е темата днес. Оказва се, че едно относително безобидно забавление на детето в интернет може да има сериозни последствия – от финансови загуби до загуби на време и нерви за родителите.

В редакцията на iNews се оплака жена, която установява, че от картата ѝ са теглени суми, за които тя не е давала разрешение.

Става въпрос за популярна детска игра - Lady Popular, в която потребителите (най-вече деца) се грижат за виртуалните си героини. Целта е "лейдито" - измислен образ, обгрижван от малчуганите, да стане по-красива, умна и по-самостоятелна.

Като цяло играта е безплатна, но като платени приложения се предлагат и допълнителни възможности. Така Анета Нейкова решава, че може да закупи виртуални диаманти за героинята на своята дъщеря.

Предишни две плащания към сайта били нормални (две заплащания от по 4,50 евро), но този път сумата е значително по-сериозна – 23,50 евро. Това е първото плащане през VISA ELECTRON, което също минава успешно, и детето получава своите диаманти.

Дни по-късно обаче, при регулярно посещение в банката, Нейкова разбира, че от картата ѝ са направени цели 6 тегления за по 23,50 евро всяко и то - без тя да е поръчвала нови виртуални диаманти. И така, започват главоболията ѝ – имейли до сайта на играта (откъдето няма отговор), вътрешно разследване в банката и блокиране на сметката.

Междувременно акаунтът на детето за играта е блокиран – играта е приключила.

Към момента Анета Нейкова е подала жалба в Комисията по защита на потребителите (КЗП). Със съдействието на PR-a на комисията и запитване на iNews случаят e комплектуван и разгледан малко по-бързо от стандартния срок от две седмици.

Така документите са насочени към Комисията по платежните спорове, тъй като тегленията от сайта са извършени по банков път.

Съответно дни след това става ясно, че жалбата на Анета Нейкова ще бъде предоставена за процедура в Помирителната комисия за платежни спорове.

Защо и какви са причините и основанията за това, не става ясно, тъй като от Комисията по платежните спорове отказаха да предоставят информация и коментар. В момента се очаква да бъде насрочена дата за заседание, но при това положение нещата опират до добрата воля на страните.

Междувременно от iNews се свързахме с представител на сайта, където е поместена играта Lady Popular и след проведено вътрешно разследване, ни беше отговорено от административния имейл. Според него е невъзможно да се извърши плащане в играта, без знанието на потребителя, а интегрираната в играта система за плащания по никакъв начин не извършва неправомерни транзакции от дебитните или кредитните карти.

Освен това от сайта уверяват, че системата им не пази данни за кредитните карти на потребителите:

"Всяко плащане в играта е индивидуално и самостоятелно (само за себе си), което означава, че всеки път, когато потребител желае да закупи платени услуги, които се предлагат в играта, същият трябва да въведе своите данни отново (независимо дали става въпрос за плащане с дебитни/кредитни карти или плащане чрез SMS)."

В клона на банката Анета Нейкова е получила уверенията, че и те ще направят свое разследване на случая и то особено, след като след молбата да се блокират плащания по тази линия, от картата са изтеглени още пари – 5,78 евро, три седмици след започване на случая.

Така в момента госпожа Нейкова чака някаква развръзка, надява се парите ѝ да бъдат върнати и междувременно детето продължава да няма акаунт за играта – въпреки че в отговора до редакцията увериха, че всичко е наред и детето може да играе.

iNews ще проследи развитието, тъй като към момента няма яснота налице ли е или не измама.

И дали просто обикновен бъг в някаква информационна система не е "изхарчил" 141 евро или близо 275 лева. 

Очакват се – отговорът от Комисията за платежните спорове, от сайта на Lady Popular и от ProCredit Bank.

Най-четени