Разузнаването минава на подчинение на премиера 11.09 | 16:42

А Националната служба за охрана остава при президента

От Ивелина Георгиева

Националната разузнавателна служба (НРС) става ДАР - Държавна агенция за разузнаване. Това предвижда новата реформа на специалните служби в страната.

Подобно на ДАНС разузнаването се девоенизира и началникът, бригаден генерал Драгомир Димитров, ще бъде генерален директор.

Разузнаването ще бъде контролирано от специална комисия в парламента, а контрол по харченето на пари за задгранични операции ще осъществява инспектор в службата, който има право да докладва директно на премиера.

Законите за специалните служби ще бъдат подложени на публично обсъждане в президентството след 10 дни, съобщи държавният глава Росен Плевнелиев. Късно в понеделник проектозаконите за разузнаването, служба "Военна информация" и Националната служба за охрана бяха публикувани на страницата на Министерския съвет в интернет.

Специалните служби ще имат устройствени закони за първи път от 22 години. Досега те функционираха по текст от преходните разпоредби на закона за отбраната. Разузнаването минава на подчинение на премиера, а Националната служба за охрана остава при президента.

"За мен това е историческо постижение, защото имаме пълен консенсус. Доказахме, че КСНС работи по смислени проекти, защото 22 години всеки искаше да си загради дворчето”, коментира Плевнелиев.

В проектозаконите за специалните служби се забранява роднини и свързани лица да работят заедно, разузнавачите нямат право да имат регистрирани търговски дружества, а елитните гардове да се занимават с каквато и да било друга дейност извън службата за охрана. Бодигардовете на властта нямат право на синдикална дейност. Те остават под пагон заради специфичния си режим на работа.

Пред bTV бригаден генерал Драгомир Димитров коментира, че с новия проектозакон се търси начин за по-добра координация и за по-оперативно решаване на тези проблеми. Според него промените ще решат много проблеми на НРС от гледна точка на оперативно и финансово ниво и ще бъдат дефинирани ясно задачите на службата.

"Не бих казал, че се принизява статутът на НРС. И аз бих казал, че тя трябва да бъде подчинена на изпълнителната власт и на Министерски съвет", коментира Димитров.

Той смята, че не е страшно девоенизирането на структурата и трансформацията му от генерал в генерален директор.

В модерните европейски служби, страните от НАТО - това е цивилен състав и ние трябва да мислим как изглеждаме в лицето на обществото, подчерта той.

България си има военно разузнаване, служба "Военна информация", затова не са и необходими две военизирани служби, допълни бригадният генерал. Според него е важно статутът на служителите и привилегиите им да бъдат запазени.

Димитров не се притеснява от факта, че инспектор ще проверява разходите, които се правят за операции зад граница. По думите му трябва да има правила, които да важат за всички, а директорът да разпределя финансовите ресурси необходими за оптимално изпълнение на задачите.

Много е правилно да има специална комисия в парламента, която да наблюдава работата на НРС, това създава спокойствие за служителите, подчерта още той.


Най-четени