„Топене на пръстени“ - традиция в първи ден на новата година 01.01 | 17:45
В различните краища на България народният обичай е познат като Ладуване, Дайлада, Тайлада, Топене на пръстени

Традиционният ритуал "Топене на пръстени" се проведе в Ботевград на кръстовището на ул. "Христо Ботев" и ул. "Гаврил Брънчов". Събитието се организира от хора, желаещи да съхранят традицията.
Програмата започна в последния ден от годината с "Топене на пръстени" и премина с много хора, смях, богати трапези под звуците на оркестър. На 01.01.2020г. се състоя "Наричане на пръстени", съпроводено с народни хора и всеобщо веселие.
В различните краища на България народният обичай е познат като Ладуване, Дайлада, Тайлада, Топене на пръстени.
Магията на живота е в основата на почти всички народни обичаи, дошли до нас от древни времена, много преди раждането на Христос. Старите българи са почитали природата, разчитали са нейните знаци, вярвали са в поличбите, много е възможно и да са хвърляли поглед в бъдещето.
Около Васильов ден идва ред на гадаенето с пръстен. Този накит е изпълнявал ролята на амулет и е бил задължителен атрибут в окултните практики още от времето на Соломон (според една легенда, мощта му идвала от магически пръстен, с който той държал в подчинение демоните).
Битуват много суеверия, според които пръстенът помни тревогите и радостите на своя притежател, в същото време служи и като щит срещу злото, поради което трябва да се пази като очите. Не случайно и някои обредни практики по нашите земи се коренят именно в мистерията, обгръщаща това украшение за ръката.
Ладуване, Дайлада, Тайлада, Топене на пръстени, Еня, Мартифа – в различните краища на Бългаия празникът си има свое име. И далеч не се организира само веднъж в годината. Този ритуал, с леки вариации, сме виждали на Васильовден, Гергьовден, Лазаровден, Еньовден.
Етрополе е едно от населените места, където почитат традицията "пеене и топене на пръстени” и стриктно я спазват всяка година на 13 и 14 януари.
Изпълнявана още от славяни и прабългари, идеята ѝ е да се направят гадания и предсказания за предстоящата година. Всъщност, това е колективно гадаене за женитба.
В деня срещу празника, момите донасят от извора или от кладенеца мълчана вода в нов бял бакър, в който топят пръстените или китки от бръшлян и чемшир, с привързан на тях белег ¬- гривна, обеца, мънисто и пр. Покритото с червено було (или бяла кърпа) котле оставят през нощта "на звездите”.
Сутринта една от момите или малко момиче (с живи родители), облечено като булка, вади пръстените и китките, а останалите пеят кратки песни-припевки ("ладанки”). С тях те наричат за близка или по-далечна женитба, за щастие в брака, социално положение и качества на бъдещия жених: "Жълто було трески сбира.” (Момата ще пристане); "Зряла дюла и презряла.” (Ще се омъжи стара); "Сам си здравчец на камъче.” (Ще се омъжи за сирак) и пр.
Източник: balkanec.bg
Водещи
-
Сериозна промяна в регулациите на дронове у нас
14.07 | 13:30
-
Вицепрезидентът на КНСБ Капитанов ще е в ареста до 24 часа
Той бе отведен при щурма на протестиращите, като преди това заяви категоричното си несъгласие...
14.07 | 12:58
-
Протест на работещите в държавните горски и ловни стопанства
Протестът е организиран от КНСБ, а горските служители настояват за увеличение на заплатите и...
14.07 | 12:15
Най-четени
-
Надежда Йорданова: Подготвяме вот на недоверие през септември
Йорданова изрази мнение предстоят ли нови избори в страната.
14.07 | 09:59
-
Тежка година за българското овощарство – след катастрофалните загуби при черешите, сега и реколтата от праскови
Последният удар идва от бурята в Сливенско, придружена с ветрове със скорост до 100 км/ч,...
14.07 | 10:59
-
Имало ли е шамари в „Майчин дом“: Версиите на свидетелка и на лекарката
Междувременно близки на родилката организират протест в нейна защита. Те настояват и за...
14.07 | 09:14