„Южен поток“ няма да създаде екологични проблеми 02.11 | 15:26
Не е обсъждана отмяна на мораториума върху добива на шистов газ

Изграждането на газопровода "Южен поток” няма да създаде екологични проблеми в страната, ако инвеститорът спази всички мерки и препоръки в доклада по ОВОС. Това коментира пред dariknews.bg министърът на околната среда и водите Искра Михайлова.
Tя посочи, че екологичната оценка е направена в края на август, след като са минали 27 обществени обсъждания в населените места по трасето.
"Докладът съдържа 49 мерки и 56 препоръки, задължителни за изпълнение от инвеститора, които включват както изготвяне на специални планове за рекултивация на терените, така и защита на археологични обекти и превантивни дейности за опазване на човешкото здраве”, каза Михайлова. Тя подчерта, че спазването на тези мерки и препоръки е част от инвестиционния проект. Те ще наложат промяна в първоначално представения план за реализация на обекта.
Министърът съобщи още, че предстои изготвянето на екооценка на втората част на проекта, която се отнася до морската част на газопровода. Министърът на околната среда и водите коментира и темата за шистовия газ.
По думите й правителството не е водило дебат за отмяна на мораториума върху добива на шистов газ и не е променяло досегашната си позиция.
"В момента в Европа няма единомислие по темата, но България остава сред страните от ЕС, които са против използването на тази технология”, заяви Искра Михайлова. Тя посочи също, че още през 2011 г. България е направила една от най-сериозните крачки, която в момента се препоръчва на другите държави-членки – въвеждането на задължителна ОВОС при всеки инвестиционен проект, предвиждащ добив на газ чрез фракинг. "Това е възможно най-тежката процедура”, коментира екоминистърът.
Решението на правителството да създаде работна група за разглеждане на проекта "Дестинация Рила” Искра Михайлова определи като възможност да се прецени какви са шансовете му за реализация. "При всички положения позицията на МОСВ ще бъде за опазване на биоразнообразието. Национален парк "Рила” е едно от най-големите богатства на България”, каза тя.
Министърът се обяви и за дебат между всички засегнати от елементите на проекта за втори лифт край Банско и изготвяне на нови планове за управление на националните паркове.
"Те трябва да са модерни, динамични планове, които да отчитат туризма, животновъдството, поминъка, опазването на природата”, каза Михайлова.
Коментирайки казуса "Калиакра”, заради който България е в наказателна процедура, министър Михайлова каза, че едно от първите неща, които е чула от еврокомисаря по околна среда Янес Поточник, е че в Брюксел липсва доверие по отношение на институциите у нас. По думите й непрекъснато са поемани ангажименти, които след това не са изпълнявани.
Водещи
-
Пускат градските фонтани в София за великденските празници
При подходящо време фонтаните ще работят до ноември
15.04 | 17:15
-
Черногорски престъпен бос е арестуван в елитен квартал в София
Той е издирван за убийство, твърдят медиите в Подгорица
15.04 | 17:00
-
Недоволство в Перник заради концесия за добив на въглища
Срещу разработването на находището се обяви и кметът Станислав Владимиров
15.04 | 16:45
-
Турция арестува над 230 души за трафик на наркотици
Десетима от заподозрените са издирвани с червени бюлетини на Интерпол
15.04 | 16:30
Най-четени
-
ДПС-ДПС решава дали да продължи подкрепата си за правителството на премиера Росен Желязков
В събота Ахмед Доган се завърна в резиденцията си в Бояна известна също така като „Боянските...
15.04 | 09:30
-
Някои видове мухъл са безопасни, като тези, използвани в производството на сирене
Но битовата плесен върху хляб или други продукти не се отнася за тях.
15.04 | 11:45
-
Шишков: Липсват 1000 км магистрали
Защо не се правят основни ремонти на опасните отсечки. На магистралата до морето отново всичко...
15.04 | 10:16