"Юлен" и екоактивисти в спор за цената на концесията за ски зона Банско 20.03 | 10:15
Промяната във финансовите параметри на концесията не отразява реалните пазарни условия, твърдят природозащитниците. Според концесионера няма правно основание за увеличаване на размера на концесионното възнаграждение
Концесионерът на ски зоната в Банско обяви, че няма правно основание за увеличаване на размера на концесионното възнаграждение.
"Считаме, че не е налице каквото и да е правно основание за увеличаване на размера на вече определеното и договорено концесионно възнаграждение, но заради добрия тон сме склонни да дискутираме и да стигнем до взаимноприемливо решение".
Това се посочва в прессъобщение на концесионера "Юлен" по повод становище на Коалицията от неправителствени организации и граждански групи "За да остане природа в България", според което "промяната във финансовите параметри на концесията за пореден път не е обоснована с икономически анализ, който да отразява реалните пазарни условия".
Според оповестената от природозащитници информация, във връзка с решения на сформираната междуведомствена работната група за оценка на концесионния договор, държавните експерти предлагат проекторешение, включващо 11-кратно увеличение на концесионната площ, което е скандален "подарък" за концесионера.
"Надяваме се на отговорно държавническо отношение към решаване на този проблем, защото той осигурява поминъка на цял регион на страната и е важен фактор за състоянието на икономиката", посочват още от "Юлен".
Природозащитниците обаче са категорични, че проекторешението на правителството за промяна на концесионния договор за ски зона Банско е "правен абсурд, пълна подигравка със законовите устои на държавата и поредния подарък за олигархията".
Вместо прекратяване на концесионния договор и търсене на отговорност от концесионера "Юлен" АД и виновните длъжностни лица за допуснатото незаконно надвишаване на концесионната площ от 99,55 ха на 165 ха, държавни експерти предлагат на Министерски съвет да увеличи концесионната площ 11 пъти с цел узаконяване на всички нарушения. Концесията включва само площта на просеките за пистите и съоръженията, но сега се предлага да се включи и гората между тях.
"Скандалният подарък не включва обаче само узаконяване на незаконно заграбеното в Национален парк Пирин. Най-съществената разлика между това проекторешение и онова, което правителството на Пламен Орешарски не подписа, а по-късно беше скъсано и от правителството на Бойко Борисов, е, че концесионерът нарушител получава безгранични права върху цялата територия на ски зона Банско", заявяват природозащитниците.
Според тях проекторешението на Министерски съвет нарушава конкурентните правила в България и засилва монополните позиции на концесионера "Юлен" АД, тъй като се подменят конкурсните условия за концесията от 2000 г.Концесията включва само площта на просеките за пистите и съоръженията, но сега се предлага да се включи и гората между тях, заявяват от неправителствената коалиция.
Скандалното в случая е, че в доклада на междуведомствената работна група към Министерски съвет, вместо да бъдат анализирани въпросите, повдигнати от редица експерти в работната група по отношение законността и собствеността на обектите в ски зона Банско, са наложени единствено доводи, които имат за цел да прикрият нарушенията и отговорността на виновните лица и да подведат правителството и обществото, че има неясноти и противоречия в концесионния договор и законодателството, обявиха от екокоалицията.
По тяхно мнение, пример за това е позоваването на отменената Наредба за категоризация на ски пистите с цел оправдаване прекомерното разширение на ски пистите (до 3 пъти над разрешеното от екоминистерството при ски писта Томба). В същото време работната група не проверява защо всички ски писти в ски зоната са били ползвани, без да бъдат изобщо категоризирани, което е нарушение на Закона за туризма.
"С член 2.1.4 на проекторешението се допуска 11-кратно увеличение на концесионната площ от 99,55 ха на 1069,58 ха. Така концесионерът получава право да построи не само още една кабинка, а да застрои цялата гора под връх Тодорка в Национален парк Пирин. С това се отваря врата за застрояването на цял Северен Пирин с оглед на натиска на инвеститори и общини да построят нови 333 км ски писти в Пирин", е посочено в становището на неправителствената организация.
Водещи
-
Дянков: През 2025 г. дефицитът ще е 5–6%, което ще забави с 2-3 г. влизането в еврозоната
"За бюджета трябват още 6,8 млрд. лв., за да стигне 3% дефицит", твърди финансистът
15.11 | 21:00
-
Октородите ще са господари на Земята, ако човечествоо изчезне
Само те притежават „необходимите физически и умствени качества“, за да еволюират и да...
15.11 | 20:45
-
МОН попари мераците на учениците за неучебен 3 януари
От бразователното министерство излязоха с позиция
15.11 | 20:30
-
Кола блъсна въъзрастни пешеходци в София: Жена издъхна, мъж е в тежко състояние
Инцидентът е станал на кръстовището между булевардите "Александър Малинов" и "Андрей Ляпчев"
15.11 | 20:15
Най-четени
-
СКАНДАЛ! Рашков държал Петков със запис как поръчва ареста на Борисов (ВИДЕО)
Рашков не смееше да погледне, защото знае, че го държи това страхливо момченце, което е на...
15.11 | 14:00
-
Проф. Минеков прогнозира нови избори и протести напролет
"Борисов ще направи всичко възможно да оцелее и след 3 месеца да имаме нови избори", смята...
15.11 | 15:00
-
ЕК: Бюджетният дефицит на България вече не намалява
За България се очаква растежът на БВП да се ускори от 2,4% през 2024 г. до 2,9 на сто и 3...
15.11 | 16:30
-
Заради ремонт: Променят маршрутите на автобусни линии в София, ето как
Променя се и маршрутът на автобусите на градския транспорт с по линии 64, 66, 68 и 98, предава...
15.11 | 10:45