10 години след "Индиго" - сълзите не спират 21.12 | 13:35

Най-важното е да се стремим да не допускаме подобни инциденти, каза Цветанов

От Кремена Бедерева

Най-важното е да се стремим да не допускаме подобни инциденти, а когато има - да има и наказателна отговорност, съответстваща на това, което изживяват близките.

Това коментира вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов, който заедно с кмета на София Йорданка Фандъкова присъства на възпоменанието за децата, загинали в инцидента пред дискотека "Индиго".

Двамата поднесоха цветя на паметника, издигнат близо до мястото на трагедията. В рамките на последните шест години всеки път идваме на тази дата с Йорданка Фандъкова, за да отдадем почит и да полагаме усилия да не се случват подобни инциденти, заяви Цветанов. "Беше ужасно", добави той.

Десет години си задаваме винаги едни и същи въпроси, правим едни и същи изводи, но важното е да помним, затова сме тук, каза кметът на София Йорданка Фандъкова. Тя също отбеляза, че е важно да не се допускат повече такива инциденти.

"Няма събитие, което да се организира от общината или на общинска територия, и преди организацията на което да не се сещам за "Индиго”. 

Точно преди 10 години на днешния фатален, за 7 български семейства, ден истинска трагедия помрачи празниците и на цяла България. 24 деца на възраст между 10 и 14 години бяха премазани при опит да влязат в дискотека "Индиго", седем от тях умират.

Загиват шест момичета и едно момче - Виктория Миркова, Димитър Андреев, Елена Спандониева, Кристина Кабакчиева, Любомира Захариева, Мадлен Николова и Цветелина Ралчовска.  Тогава, към 18 часа близо 2000 деца на възраст 10-15 години чакат пред някогашния стадион "Юнак", тогава дискотека "Индиго" за концерт, припомня "Булфото". Към 18,35 часа гардовете отварят решетката, но никой не събира пари за вход.

По опашката преминава новината: "Пускат без пари!" и започва блъсканица. Тези, които вече са стигнали до най-долната площадка са повалени от телата на свои връстници, които губят равновесие, падайки по заледените стъпала. Получава се "ефектът на доминото". Притиснати в стените и пода децата се задушават.

"Ние през тези 10 години чухме нападки първо към нас, че не сме били добри родители, че не сме си възпитали децата, защото те са отишли там като едно стадо. Бяха обвинени, че са наркомани, че са били пияни и беше много страшно, спомня си Светлана, майка на едно от загиналите деца пред bTV.

"Тръгнахме да влизаме, но беше страхотно претъпкано. И затова хората влизат всички, защото е без пари просто и всички влизат”, разказаха очевидци.

В разследването се включват всички отговорни държавни институции. Става ясно, че дискотека "Индиго" е отворена в нарушение на почти цялата нормативна уредба. Няма разрешение за строеж, за ВиК, отоплителни и вентилационни инсталации, не съществува дори проект за преустройството на стадиона в дискотека.

С две думи - по документи, до трагичната нощ, дискотека "Индиго” се води временен обект, каквито са караваните за кафе и будките за вестници.

Едва 5 години след трагедията съдът дава ход на делото. Огромният обществен интерес го превръща в горящ въглен, подмятан между институциите. "Върху делото "Индиго” се оказва натиск. Но вината не е в прокуратурата". Това каза специално за bTV, съдията по делото Антон Станков.

По думите му това дело е символ на институционалния конфликт между прокуратурата и съда. След неколкократно отлагане, 7 години след фаталната нощ, Върховният касационен съд сложи край на наказателното преследване.

Никой не влезе в затвора за смъртта на седемте деца.

Осъдени за трагедията пред дискотека "Индиго" на глоба от по 800 лв. са охранителите Георги Василев и Анри Силаги, бившият председател на Държавната агенция за младежта и спорта Цвятко Барчовски - на 3 месеца условно и глоба от 1500 лева и управителят на дискотеката Ангел Николов - с глоба от хиляда лева.

Водещи

Най-четени