10-годишни вече са пробвали дрога 19.10 | 16:20

Има бум на разпространението на синтетични наркотици у нас

От iNews

Дори деца на 10 години вече са пробвали наркотици, показват данните от кампания за превенция на дрогата. Програмата работи в Русе от две години и се нарича "Заедно да спасим децата и Русе от дрогата". Освен институции в нея активно се включват и ученици, съобщава БНТ.

Приемането на леки наркотици вече е мода, коментират учениците от русенските училища. И затова трябва да се говори за този проблем, защото той много често остава скрит, докато не стане фатално късно.

"Най-достъпна със сигурност е марихуаната, човек може да я намери навсякъде. Познавам хора, употребявали наркотици и то от ранна детска възраст, дори от началното училище, което им личи в днешно време. Просто се знае кои хора употребяват и кои хора продават. Всеки познава поне по един такъв човек", заяви Марк Иванов, ученик.

"Много хора на нашата възраст за жалост ги допускат до дискотеки, до клубове, където има екстази под формата на бонбони", допълни Александра Матева, ученик.

Бум на разпространението на синтетичните наркотици, показва анализ на Агенция "Митници".

"Нещата стават все по-разнообразни – вейпове, питиета, прахове. Неща, които всеки може да си купи отвсякъде без да знае какво има в него", коментира Цесислав Мигоев, началник сектор в Агенция "Митници".

"В спешното отделение са пристигали деца, които са в безпомощно състояние, употребявали т. нар. дизайнерски дроги. Част от тези дроги действат толкова бързо и много често отключват други заболявания, за които лицето дори не е подозирало. За съжаление има и такива, които са с фатален край", каза още Алисе Муртезова, "Заедно да спасим децата и Русе от дрогата".

Самите ученици казват, че в борбата с тази "фатална мода" трябва освен училищата да се включват и родителите.

И от инициативата "Заедно да спасим децата и Русе от дрогата" обявиха конкурс за събития, предложени от самите подрастващи, в които заедно възрастни и деца да търсят решение на проблема.

 

 

Водещи

Най-четени