100 години от рождението на Валери Петров 22.04 | 17:30

Той е български поет, сценарист, драматург и преводач, известен с преводите си на Уилям Шекспир на български език

От iNews.bg

Днес се навършват 100 години от рождението на Валери Петров. Той е български поет, сценарист, драматург и преводач, известен с преводите си на Уилям Шекспир на български език. Валери Петров е академик на БАН от 2003 година, вписан е в почетния списък на Международния съвет за детска книга заради "Пет приказки"

"Той е един от духовните стълбове на Отечеството, първомайстор на българската поезия, блестящ преводач от няколко езика, творец, чиито произведения облъхват съвременниците в продължение на повече от седем десетилетия с добротворство, благородство, неугасващата нравствена светлина и хармония", съобщават от пресцентъра на Българската академия на науките, предава БТА.

Валери Петров е изключително продуктивен поет, драматург и преводач, автор на лирична и сатирична поезия, книги за деца. На 15 години той издава първата си самостоятелна книжка – поемата "Птици към север", стихове печата през 1936 г. в сп. "Ученически подем", а през 1938 г. излиза от печат първата му книга "Птици към север" с псевдоним Асен Раковски.

Яркото му излизане на литературната сцена обаче е публикацията на цикъла стихотворения "Нощи в планината" в списание "Изкуство и критика" (1940, кн. 1).

По-късно пише поемите "Палечко" (1943), "На път" (1943), "Ювенес дум сумус" (1943), "Край синьото море" (1941 – 47), "Тавански спомен" и стихотворния цикъл "Нежности".

Валери Петров превежда от английски, немски, руски, италиански и испански, като най-известен е с преводите си на произведенията на Шекспир.

"За седем десетилетия неуморно служение в храма на Словото, той създаде мащабно и ярко творчество. Словото на Валери Петров притежава чудната способност да заличава границата между възможно и невъзможно, измислица и зрима реалност. В "Ангелските фрески", израз на самия Валери Петров, се слива неудържимият поток на импровизацията, словесната игра на отблясъци и сенки, Моцартовата лекота на рисунъка, богатството на ритми, радостта от бликащите жизненост, метафори и сравнения", пишат от БАН.

И отбелязват, че като действителен член на Българската академия на науките, Валери Петров продължава традицията на редица ярки творци, които през 150-годишната история на БАН защитават и издигат нейния престиж, и работят самоотвержено и безкористно на ползу роду.

Водещи

Най-четени