105 полицаи, прокурори и съдии борят киберпрестъпността 19.10 | 11:10

Съвместно с Франция и Италия реализираме платформа за борба с престъпленията в интернет

От Ивелина Георгиева

Измамите в интернет се развиват с много голяма скорост. Киберпрестъпността прогресира и все повече институции стават нейна жертва, а престъпниците действат все по-професионално – за себе си или в полза на някоя престъпна организация. Това заяви посланикът на Франция у нас Филип Аутие при представянето на резултатите от проект "Развиване на българската платформа за борба с киберпрестъпността".

По данни на Интерпол над 20% от киберпрестъпленията са познати и декларирани, а само във Франция търговията с измами в нета надвишава 31 милиарда евро годишно, изтъкна посланикът.

105 полицаи, прокурори и съдии са обучени по проекта "Развиване на българската платформа за борба с киберпрестъпността", който се реализира съвместно с Франция и Италия.

"Освен полицаи, органите на съда и прокуратурата също са много добре обучени и могат да противодействат на престъпността в интернет", коментира заместник-министърът на вътрешните работи Димитър Георгиев.

По думите му и гражданите ще имат полза от проекта, защото популяризирането на този вид престъпления има за цел да ги предпази от заплахите на киберпрестъпността.

Месечните посещения в сайта на българската платформа www.sibercrime.bg са се увеличили шест пъти от 2011 година насам и са достигнали 30 000 на ден, посочи зам.-министърът.

Посланикът на Италия у нас Марко Кончели изтъкна ролята на международното сътрудничество за справянето с тези престъпления и доброто взаимодействие между българската и италианската полиция.

Съвместните усилия между двете държави са довели до задържането на 100 души за последните 12 месеца, каза той.

Проектът "Развиване на българската платформа за борба с киберпрестъпността" е реализиран в рамките на 10 месеца. Стойността му е 92 хиляди евро и се изпълнява по превенция борба с престъпленията към ЕК.

Водещи

Най-четени