14 ТЕЛК комисии в шест области временно спират приема на нови заявления 26.03 | 09:59
20 000 души чакат просрочени ТЕЛК решения в цялата страна

В България около 20 000 души все още чакат просрочени решения от териториалните експертни лекарски комисии (ТЕЛК), като 14 комисии в шест области имат съществено забавяне, съобщава министърът на здравеопазването Силви Кирилов в парламентарни отговори, пише вестник СЕГА.
"Разпределението на заявления към проблемните комисии е временно преустановено", посочва министър Кирилов в отговор на въпроси от депутатите на ПП-ДБ Иван Белчев и Свилен Трифонов. Срещу най-големи затруднения се изправят гражданите във Видин, Добрич, Пазарджик, Плевен, Русе и Търговище. Забавяния има и в четири столични комисии – тези към Първа МБАЛ "Св. Йоан Кръстител", Втора МБАЛ, Четвърта МБАЛ и онкологичната болница.
Миналата година бяха предприети няколко важни промени в системата на ТЕЛК, за да се преодолее натрупаното от пандемията забавяне. Въведено беше случайно разпределение на случаите и категорично разписано в наредбите, че решенията се вземат по документи, освен в крайни случаи. В резултат броят на комисиите беше увеличен от 70 на 135, а броят на просрочените дела е намален от 35 000 на 20 600 към началото на февруари.
Особено тежка ситуация в Кърджали
Сериозно претоварени са и двете ТЕЛК комисии към МБАЛ "Д-р Атанас Дафовски" в Кърджали, където има близо 7000 просрочени производства, натрупани от минали години. Проблемът там се дължи на огромния брой подадени заявления за обработка, основно от преселниците в Турция, чиито заявления са били разпределени към Кърджали преди въвеждането на системата за случайно разпределение.
При подобни забавяния Министерството на здравеопазването и "Информационно обслужване" предприемат няколко мерки, сред които спиране на разпределението на нови заявления към проблемните комисии и провеждане на работни срещи за определяне на срокове за изчистване на просрочията. В краен случай се пристъпва към преразпределение на случаи към други ТЕЛК комисии.
"До средата на 2025 година ще има значително намаляване на просрочията, а до края на годината те ще бъдат напълно преодолени", прогнозира министър Кирилов.
Варненски ТЕЛК – като едновремешните държавни магазини
Особено смущаващ е случаят с една от ТЕЛК комисиите във Варна. Според депутата от ПП-ДБ Стела Николова, в комисията към РЗИ трябва да се отиде преди 6:00 часа сутринта, за да бъдат вписани хората за същия ден в тетрадка от охраната. След това около 8:30 часа трябва да се отиде отново, за да получат допуск от друга служителка, която използва записаното от охраната. След това отново се чака на опашка, а ако не дойде редът на човека, процедурата трябва да се повтаря всеки ден.
В отговора си здравният министър Силви Кирилов обяснява, че във варненската картотека работят само двама служители на едно гише с работно време от 8:30 до 14:00 часа без прекъсване, като приемът е лимитиран до 60 души на ден. Често служителите работят до 16:00 часа, за да успеят да приемат документите. Допълнително по пощата пристигат около 20 комплекта дневно, а същите служители приемат и онлайн заявления и отговарят на въпроси по телефона от цялата страна.
Проблем е и това, че 90% от хората подават документи, които не са прекачени предварително в информационната база данни от личния лекар, както изисква разпоредба от 2022 година.
Предстои картотеката във Варна да бъде подсилена с още двама служители, които вече са избрани, но трябва да бъдат обучени. РЗИ Варна е подготвила и инвестиционен проект за закупуване на техника за управление на опашки и кандидатства за финансиране пред Министерството на здравеопазването.
Водещи
-
В ГДБОП разследват първа измама, свързана с превалутирането заради еврото
Жена е измамена в онлайн платформа
22.08 | 18:00
-
Фестивал в София по случай Деня на независимостта на Украйна
Интеграционно-образователния център "Украински Вулик" и Столичната община канят гражданите в...
22.08 | 17:45
-
Проучване: Британците обсъждат времето по 56,6 часа на година
Резултатите от допитването подчертават неизменното увлечение на нацията по климата на фона на...
22.08 | 17:29
-
Шофьорът на АТВ-то, помлял петима в Слънчака, остава в ареста за постоянно
Ако бъде признат за виновен по най-тежкото обвинение, Наказателният кодекс предвижда от 15 до...
22.08 | 17:15
Най-четени
-
Още м.г. въжето на парашута, който се скъса, е било разнищено?
При инцидента с парасейлинг загина 8-годишно момченце, падайки от височина 40-50 м в морето
22.08 | 10:00
-
Протести в София и Бургас заради Никола, който помете с АТВ петима души в Слънчев бряг
Как да обясним на другото дете на дъщеря ми, че майка му никога няма да се върне. Кой ще го...
22.08 | 11:00
-
Отиде си Васил Кожухаров, гласът от култови филми и дублажи
Тъжната новина съобщи във Фейсбук актрисата Милена Живкова
22.08 | 14:40