15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г. 07.04 | 10:45
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти 7 000 са от страни членки на ЕС.

15 737 са чуждестранните студенти, които учат у нас през 2024 г. Това показват данни от Националния център за информация и документация, обобщени от "Отворено общество" и актуализиращи се ежегодно в Рейтинговата система на висшите училища.15 хил. чуждестранни студенти представляват 8,6% от всички действащи студенти в страната, или почти всеки 10-ти студент в България идва от чужбина.
За сравнение, този дял се е удовоил за последното десетилетие.
През 2024 г. почти 9 000 чуждестранни студенти идват от страни извън Европейския съюз, а почти 7 000 са от страни членки на ЕС.
Страните, от които са чуждестранните студенти, учещи в български висши училища, са най-разнообразни. Най-много чужди студенти идват у нас от Гърция - 3147 на брой (20%), следва Великобритания - 2221 (14%) и на трето място е Украйна - 1655 души (11%). 9 на сто са чуждестранните студенти от Германия, 7 на сто - от Италия, 5% - от Северна Македония, по 3% - Турция, Индия, Ирландия и Сърбия. Любопитен факт е, че в страната учат чуждестранни студенти от всички държави в ЕС, с изключение на Малта.
Има разлика между професионалните направления, които изучават студенти от ЕС и онези, които учат студентите от страни извън ЕС. По-конкретно, в Топ 5 на направленията, предпочетени от студентите, идващи от ЕС, са най-престижните медицински направления: Медицина, Стоматология, Ветеринарна медицина и Фармация. Всеки двама от трима чуждестранни студенти от страни в ЕС се записват да учат Медицина и това направление е абсолютен фаворит с почти 4 500 чужди студенти. Освен медицински направления, студентите от страни в ЕС учат и специалности от Транспорт, корабоплаване и авиация.
По-голямо разнообразие от професионални направления показват данните за студентите от страни, които се намират извън ЕС. При тях отново фаворитът е Медицина, като един от трима студенти от страни извън ЕС учи това направление (около 3200). Второто място отново е за Стоматологията, като и за тази група студенти 10% избират зъболекарската професия, както и за студентите от ЕС.
Разликата между двете групи студенти се вижда в направленията, подредени на следващите места. Студентите от страни извън ЕС, освен за медици, учат за администратори и икономисти (14%), както и за компютърни специалисти (9%).
Градовете в България, в които има най-много чуждестранни студенти, до голяма степен повтарят градовете, в които има най-много студенти въобще и това са София, Пловдив и Варна. Поради изявените предпочитания на чуждестранните студенти към медицинските специалности обаче, след тях се нареждат Стара Загора и Плевен, където има медицински университети. Град със значително количество чужди студенти е и Благоевград, където се намира Американският университет и Колежът по туризъм.
Почти всички студенти от страни в ЕС учат в държавни висши училища (98%), като този дял е с 10% по-малък при студентите от страни извън ЕС, от които малко над 1 000 души учат в частни университети.
Чуждестранните студенти у нас учат предимно във висшите училища, които преподават медицина, като 80% от чужденците са концентрирани в 10 университета.
В синхрон с предпочитанията на чуждите студенти за изучавана специалност, тези от тях, които идват от ЕС и записват основно медицински науки, учат предимно за магистри, непосредствено след средно образование (83%). Докато студентите от страни извън ЕС, които освен за медици, следват и за икономисти и компютърни специалисти, в не малка степен се записват и в бакалавърски програми (42%), но същевременно 1/2 от тях също учат за магистри след средно образование, което е значително повече от съответния дял за българските студенти.
Сред българските студенти делът на учащите в магистърски програми след висше образование е значително по-голям (16%) в сравнение с този, при чуждестранните студенти (6%), без значение от коя част на света идват те. При чуждестранните студенти делът на мъжете е по-голям от този при българските студенти, като при студентите от страни извън ЕС дяловете мъже-жени са изравнени.
Докато у нас над половината от студентите по медицина са чужденци, в ЕС икономиката привлича масово интереса на чуждестранните студенти. Това означава, че страната ни има потенциал да привлича повече чуждестранни студенти, ако разнообрази континентите, от които привлича младежи, и ако започне да предлага и други направления за обучение на чужд език, освен медицината, която вече изчерпва възможностите си.
"България е чуждестранна дестинация номер едно за обучение на британски студенти по медицина. Страната обаче има голям неизползван потенциал за привличане на повече чуждестранни студенти, особено на такива от трети страни, включително от други континенти. Ако този потенциал бъде правилно използван, до няколко години броят на чуждестранните студенти в България може да надхвърли този на българските студенти в чужбина", смята Георги Стойчев от "Отворено общество". По неофициални данни родните студенти, следващи зад граница, са около 20 хил. души.
По думите му темата е от особено значение, особено за по-малки градове, като например Плевен. Градът разчита много на своя медицински университет, който е сред основните двигатели на местното развитие. В университета се обучават около 3000 студенти, близо половината от които са чужденци. Това е близо 4% от цялото население на града.
Водещи
-
Вижте службите през Страстната седмица
Варенето на светото миро ще се случи в притвора на Патриаршеската катедрала „Св. Александър...
11.04 | 14:00
-
Кирил Петков: Пеевски е звънял като луд на всякакви министри
Неговото изявление е продължение на думите на Андрей Цеков от вчерашния ден, който твърди, че...
11.04 | 11:33
-
Необичайна гледка по софийските улици привлече вниманието на хиляди интернет потребители
Мъж, който разхожда своя домашен заек на каишка
11.04 | 13:15
Най-четени
-
Петков:Андрей Цеков е получил закана, че ако продължава да се споменава Иван Мирински ще има проблеми
Съпредседателят на ПП-ДБ Кирил Петков коментира актуални теми в НС.
11.04 | 10:45
-
Започва делото срещу Лена Бориславова
Според обвинението, Бориславова се е ползвала от неистински документи на 13 май 2021 г. и 14...
11.04 | 09:15
-
Между 3 и 180 лева се продават великденските изкушения тази година
Козунакът за 130 лева – тържество на шамфъстъка
11.04 | 09:45
-
И Борисов проговори за Андрей Цеков
Видях злобата и как Радев изплиска легена, каза лидерът ан ГЕРБ
11.04 | 11:58