15-годишните да забравят за работа 26.02 | 11:27
А работодателите да забравят да уволняват по e-mail, категорична е Нинова
Идеите за отнемане на отпуска на майките и работа на 15-годишните не са законодателен факт. Това заяви пред Нова телевизия зам.-председателят на ПГ на Коалиция за България и председател на Комисията по труда и социалната политика Корнелия Нинова. Тя обясни, че другата седмица ще се приемат окончателно промените в Кодекса на труда и там няма предложения за работа на 15-годишни. "Такова нещо няма да се приеме. Уредено е стажуването на млади хора до 29 години, които са завършили средно или висше образование", обясни депутатът.
Тя подчерта, че няма нито дума в изменението на кодекса и за отнемане на отпуските на майките след майчинство. По думите и това е право на платен годишен отпуск, който няма отношение към майчинството. "Защо трябва да отнемаме едно право за това, че една майка е родила дете, особено в демографска криза", попита Нинова.
Тя обясни, че има различни предложения от народни представители между първо и второ четене, които са породили две групи проблеми - едните са по съществото на текстовете, а другите са по технологиите. Зам.-председателят на ПГ на КБ обясни, че по съществото на текстовете се предлага, ако човек, навършил пенсионна възраст, продължава да работи, работодателят да може да го освободи от работа на това основание и той да си получава пенсията, за да се освободят работни места за млади безработни хора. "Има логика в това предложение и то среща подкрепа в част от обществото и съпротива в друга част. Нашето предложение ще бъде то да бъде изтеглено и да не бъде гласувано, за да не се решават пенсионни въпроси на парче", каза още тя.
Нинова обясни, че предстои цялостен разговор по пенсионната реформа и система. "Ние ще започнем този обществен разговор и ще търсим широка обществена подкрепа. Предлагаме днес да не се решава за работещите пенсионери, осигурителен стаж и осигурителна вноска. Трябва да седнем всички и да обсъдим в общо всички тези въпроси и да ги решим", коментира председателят на социалната комисия.
На въпрос на какво основание и как ще бъде давана еднократна помощ на пенсионерите и на най-социално слабите, Нинова отговори, че има зададени конкретни критерии – хората с ниски доходи, които имат право на енергийни помощи. Тя подчерта, че е отворен и диапазон от 10 лв. за тези, които толкова не са им стигнали, за да получат тези помощи. Тя категорично отрече, че това е предизборен ход и според нея това се доказва от факта, че още миналата година, при актуализацията на бюджета, е предвидено енергийните помощи за бедните да се получават от повече хора. "Имаме програма и в социалната ѝ част е записано 8 300 000 лева за 280 000 души за енергийна помощ. Това не противоречи на политиката ни за трайно увеличаване на доходите и разкриването на нови работни места", категорична бе тя.
По думите ѝ другата група предложения, създали напрежение, са за облекчаване на бизнес средата и подпомагане на работодателите. Тя обясни, че народният представител от ПГ на КБ Петър Кънев предлага микропредприятия (до 10 души персонал) и малки предприятия (до 50 души персонал) да бъдат освободени от част от административната си тежест - да правят график за отпуските си за догодина, да поддържат ревизионна книга; ако в една фирма работят двама души и единият е синдикален лидер, да няма право на допълнителния синдикален отпуск, който се полага по Кодекса на труда. "Има и предложение, което не се прие – трудовият договор да се прекратява в неписмена форма – по имейл, устно или по друг начин. Тези предложения няма да бъдат подкрепени от ПГ на КБ. Това е в някаква степен посегателство върху трудовите права на хората", каза още Нинова.
Вторият проблем, по думите ѝ, по-силно изразен от синдикати и работодатели, е това, че народни представители внасят между първо и второ четене промени в законите, без да са съгласувани в Националния съвет за тристранно сътрудничество. По нейно мнение това е конституционно право на народните представители и никой не може да посяга на правата им да пишат и внасят закони, което е тяхна работа и задължение. "За да няма напрежение, като председател на Комисията по труда и социалната политика изпратих преди десет дни всички предложения, направени между първо и второ четене на националния съвет за съгласуване и становище", заяви Нинова. Тя каза още, че социалната комисия няма да се проведе, докато той не се произнесе, въпреки че законът не я задължава да го прави.
Водещи
-
Страховитите пророчества на Преподобна Стойна (ВИДЕО)
Загадъчната българска ясновидка е оставила след себе си множество предсказания, предавани от...
22.12 | 17:40
-
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“
Новината била съобщена лично от унгарския премиер Виктор Орбан, ден след посещението му в...
22.12 | 17:20
-
Издирването на Николай от Конаре няма да спре, обеща вътрешният министър
В търсенето участва и хеликоптер
22.12 | 17:00
-
Жълт код за валежи в 9 области
22.12 | 16:40
Най-четени
-
Ваня Григорова: Изключителен проблем е липсата на бюджет
Според нея част от проблема, касаещ огромния трафик в столицата, е липсата на добър...
22.12 | 13:00
-
5 обекта са затворени след проверки на БАБХ по курортите
Агенцията провежда засилени проверки преди празниците
22.12 | 10:00