216 млн. лв. от ЕС за превенция на наводнения и свлачища 08.06 | 16:43

За екологични проекти за общините има 1,350 млрд.лв. за вече отворени процедури и за тези, които до края на годината

От iNews.bg

216 млн. лв. за наводнения и свлачища са договорени по оперативната програма "Околна среда" за общините, съобщи министър Ивелина Василева.

До края на годината ще бъдат отправени поканите за кандидатстване по изпълнението на проектите, свързани с превенция, поясни министърът. 

"Акцентът на нашите мерки ще бъде сложен върху критични зони, които са обособени и са идентифицирани в плановете за управление на риска от наводнения, тоест там, където риска е най-висок. За свлачищата, отново до края на годината ще обявим покана за проектни предложения като отново приоритет ще бъде даден на критични места, където е необходимо укрепване на възникнали свлачища, създаващи риск за хората и за критичната инфраструктура", каза Василева, цитирана от БНР.

Министърът на околната среда и водите представи пред кметове от Югозападния район за планиране възможностите да кандидатстват за реализацията на екологични проекти през 2016 г. Районът обхваща областите София, София област, Благоевград, Перник и Кюстендил.

Общият ресурс за екологични проекти за общините е 1,350 млрд.лв. за вече отворени процедури и за тези, които предстоят до края на годината и включва трите инструмента, управлявани от МОСВ - Оперативна програма "Околна среда",  Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) и Националния доверителен екофонд (НДЕФ).

Министърът представи възможностите по ОПОС за всяка една от приоритетните оси – Води, отпадъци, подобряване качеството на атмосферния въздух и превенция и управление на риска от наводнения и свлачища. Тя припомни, че няма да има осигурено финансиране по ОПОС за изграждане на депа, нито за рекултивация на стари такива.

‚Целта е да следваме политиките, свързани с кръговата икономика, постигане на по-високи цели за предварително третиране, рециклиране на отпадъците, повторна употреба, а не да изграждаме инфраструктура на депониране на отпадъци". Министър Василева припомни, че общините ще могат да разчитат на финансиране и от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда. През 2016 г. за изграждане на инфраструктура в областта на водния сектор, отпадъците и биоразнообразие са предвидени 61 млн.лв. 14 млн.лв. от Националния доверителен екофонд са насочени към реализацията на мерки за енергийна ефективност, а 1 млн.лв. за стимулиране използването на екологични превозни средства.

Министърът изрази благодарност към всички партньори, областните администрации в петте области на Югозападния район за планиране и общините.

Успяхме успешно да приключим програмния период с физическо изпълнение и с резултати, които носят реални ползи за добър стандарт на живот за гражданите ни, привличане на инвестиции и опазване на околната среда, коментира Ивелина Василева.

В Югозападния район за планиране са инвестирани 1,339 млрд.лв. – средства от ОПОС, НДЕФ и ПУДООС. Рехабилитирана и изградена над 336 км ВиК мрежа. Четири са изградените пречиствателни станции за отпадъчни води (ПСОВ) – Костинброд, Етрополе, Пирдоп и Благоевград. В процес на изпълнение са ПСОВ Ботевград и Банско. Населението, присъединено към тази екологична инфраструктура е близо 90 000 души. В района са изградени 3 броя регионални системи за управление на отпадъците (РСУО) – заводът за отпадъци на Столична община, който е най-мащабният проект, депата на Костенец и Разлог. Общото обслужвано население е почти 1,5 млн. души. Купени са екологични превозни средства за Столична община.

Водещи

Най-четени