25 години демокрация! Но само 1% виждат успеха в прехода 10.11 | 19:28

1/3 от българите оценяват годините след 10-и ноември като напълно загубени, сочи проучване на „Галъп Интернешънъл“

От iNews.bg

Само 1% от българите оценяват периода след 10-и ноември 1989-а г. като напълно успешен. Това показва социологическо проучване на "Галъп Интернешънъл". 25 години след началото на промените обаче 27% от са категорични, че това са напълно загубени и тежки за народа години.

Периодът от последния четвърт век беше тема на дискусия на политолози и социолози от новото поколение.

Според "Галъп интернешънъл" 17% от българите оценяват годините между 9-и септември 1944-та и 10-и ноември 1989-а като напълно успешни, а 6% вярват, че това е загубено и тежко за народа време.

Според Първан Симеонов от "Галъп интернешънъл" ключовите години след началото на прехода са 1997-а и 2001-ва, когато начело на държавата застават съответно Иван Костов и Симеон Сакскобургготски.

"Подобна е и ситуацията с кабинета на Бойко Борисов, защото нещата горе-долу изглеждат сходни. Вие можете да видите колко скоростна е загубата на този кредит на доверие при Сакскобургготски, колко по-плавна е, примерно, тя при Костов и най-вече при Борисов и колко всъщност съвсем плавна е, да речем, при Станишев или при Орешарски, само че от доста ниска точка", смята той.

Петър Николов от Института за дясна политика смята, че сме на ръба на нов преход.

"Поколението, което е на 40 години през 1990-а година, е поколение, израсло в лъжа, осъзната лъжа. Преходът формално свърши 2007-а, реално той свършва сега, 25 години след началото, по една проста причина, сега свършва поколенческият преход", коментира той, цитиран от БНР.

Водещи