250 средиземноморски бежаанци ще бъдат пренасочени в България според евроквотата 13.05 | 16:55

Най-голямата тежест ще поемат Германия, Франция и Италия, особено ако Великобритания, Ирландия и Дания откажат да участват в преразпределението

От Галина Александрова

Европейската комисия предложи въвеждането на квота от 20 000 места в ЕС за разселването на бежанци, "които очевидно се нуждаят от международна закрила в Европа". Мигрантите ще бъдат разпределяни в съответствие с определени критерии, като например численост на населението, БВП, брой на получени молби за предоставяне на убежище и ниво на безработица", обяви в Брюксел европейският комисар по въпросите на миграцията Димитрис Аврамопулос.

Според днешното предложение държавите от ЕС без Великобритания, Ирландия и Дания, ще получат централно определени квоти. ЕК предлага две схеми за преразпределението на мигрантите – "преместване" и "презаселване". По двете схеми за България са предвидени квоти от съответно 1,25 процента и 1,08 процента от общия броя имигранти (бежанци). Според определената квота към България могат да бъдат пренасочени 250 бежанци. Германия, Франция, Италия и Великобритания поемат най-голямата тежест с между 11 и 18 на сто от количеството имигранти с утвърден статут.

По данни на Евростат миналата година броят на потърсилите убежище в ЕС е достигнал 185 хиляди души. От 2008 година насам Съюзът е дал убежище на 750 хиляди имигранти.

Предложенията обаче предвиждат възможност Великобритания, Ирландия и Дания да откажат да приемат бежанци на своя територия. Съгласно схемата, ако Великобритания бъде изключена, Германия ще бъде страната, която ще трябва да приеме най-много бежанци, следвана от Франция и Италия.

"Никоя страна-членка не трябва да бъде оставяна сама да се справя с огромния миграционен натиск", се казва в съобщение на председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, разпространено след публикуването на предложението.

До края на май ЕК ще предложи механизъм за временно разселване на бежанците, чиито молби за престой са били утвърдени. До края на годината ще бъде направено предложение за постоянна система на ЕС за разселване на бежанци при извънредни ситуации с масов приток на хора.

Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Федерика Могерини коментира, че миграцията е обща отговорност на всички страни от Общността и всички те са призовани да допринесат за справяне с това "историческо предизвикателство". По нейните думи предизвикателството е не само европейско, затова включва разширяване на сътрудничеството със страните на произход и на транзитно преминаване на мигрантите.

ЕК съобщи, че днес е била приета поправка в бюджета на ЕС за 2015 г., за да се осигурят необходимите 89 милиона евро, включително 57 милиона евро за фонд "Убежище, миграция и интеграция", и пет милиона евро спешно финансиране за фонда "Вътрешна сигурност" за страните "на първа линия" в мигрантската криза.
За разкриването на 20-те хиляди места за мигранти в ЕС ще бъдат осигурени допълнително 50 милиона евро за тази и следващата година. Предстои началото на операция за унищожаването на мрежите на каналджиите и за борба с трафика на хора в Средиземноморието, в рамките на общата политика за сигурност и отбрана, и в съответствие с международното право.Според заместник-председателя на Европейската комисия Франс Тимерманс до края на май ЕК ще предложи временен механизъм за разпределение на мигрантите, за да облекчи натиска върху тези страни, които носят основната отговорност.

"Искаме да се създадем правови и безопасни канали за тези, които наистина се нуждаят от защита. В тази връзка ние предлагаме хуманитарна схема за преселване. ЕК отпуска допълнителни 50 милиона евро за тази схема, от която трябва да се възползват 20 хиляди души в ЕС през следващите две години", обясни той.
Около 80 на сто от броя на молбите за убежище са само в няколко страни от ЕС - Германия, Франция, Италия, Великобритания, Белгия и Швеция.



Водещи

Най-четени