275 държавници и политици не декларирали точно имуществото си 12.12 | 13:31

В масовия случай не са упоменати приходи, имоти, коли и участия в предприятия на съпруг или съпруга

От iNews.bg

275 висши служители в държавната и общинската администрация са подали неверни или непълни данни в имотните си декларации. Става въпрос за политици, общински съветници, кметове, депутати, общински съветници, шефове в държавни агенции и др. Това става ясно от публикувания от Сметната палата Списък със заключенията за несъответствие от извършените проверки на имуществените декларации, подадени от лицата, заемащи висши държавни и други длъжности през 2017 г.

Списъкът съдържа имената на лицата по чл. 2, ал. 1 от Закона за публичност на  имуществото на лица, заемащи висши държавни и други длъжности (ЗПИЛЗВДДД), за които проверката по чл. 7 е приключила със заключение за несъответствие. От Сметната палата са установени:

- 147 заключения за несъответствия на лица, заемащи висши държавни и други длъжности, подали ежегодни декларации или уведомления през 2017 г.

- 128 заключения за несъответствие на лица, подали встъпителни и финални декларации за периода от 01 януари до 10 ноември 2017 г.

Проверката на имуществените декларации обхваща освен лицата по чл. 2, ал. 1 от закона и техните съпруг/а, и ненавършили пълнолетие деца.

В случаите, когато е съставено заключение за несъответствие, председателят на Сметната палата уведомява изпълнителния директор на Националната агенция за приходите (НАП), за предприемане на действия по реда на Данъчно-осигурителния процесуален кодекс, както и председателя на Държавна агенция "Национална сигурност".

В 7-дневен срок от получаване на резултатите от НАП, председателят на Сметната палата, ги публикува на интернет страницата на Сметната палата в раздел "Публичност на имуществото” - Резултати от НАП. Списъкът с подалите неверни или грешни данни можете да намерите ТУК.

ЗПИЛЗВДДД има за цел да осигури публичност и прозрачност на имуществото и доходите на лицата, заемащи висши публични длъжности. Утвърдените през годините система на деклариране и механизъм на проверка, служат като ефективен инструмент за прозрачност, за превенция и за борба с корупцията. Публикуваната информация дава широка възможност на други заитнтересовани лица да провеждат необходимите разследвания. Систематичното публикуване и систематичната проверка на декларациите за имотно състояние, съставляват важен елемент на всяка ефективна система за противодействие на корупцията, осигурявайки прозрачност на имуществото на лицата, заемащи висши публични длъжности.

Водещи

Най-четени