297 лечебни заведения с разрешително, 4 са затворени 01.02 | 12:08
Документите на 11 лечебни заведения все още се разглеждат

Разрешение за дейност Министерство на здравеопазването е издало на 297 от 312 болници, които са кандидатствали за пререгистрация. Документите на 11 от лечебните заведения все още се допълват.
4 лечебни заведения няма да получат разрешение за дейност, съобщават от Министерството на здравеопазването (МЗ). Отказът е заради лоши хигиенни условия, непокриване на медицинските стандарти или ликвидация.
Припомняме, че МЗ започна процеса по пререгистрация на лечебните заведения в страната с цел определяне нивото им на компетентност на базата на брой специалисти, апаратура и съответствието с медицинските стандарти. Процесът по пререгистрация започна още през 2009 г. и трябваше да приключи до 31 октомври 2010 г.
Срокът беше удължен, за да имат време здравните заведения да изпълнят новите разпоредби и стандарти на министерството.
Според промените в наредба № 49, която беше приета през октомври, вече има изискване за минимален брой легла за функционирането на една болница, както и други изисквания, отнасящи се до устройството, дейността и вътрешният ред на лечебните заведения за болнична помощ и домовете за медико - социални грижи. На заведенията им беше даден гратисен период от 1 година да ги изпълнят.
До края на февруари ще бъде изготвен регистър с всички лечебни заведения за болнична помощ и техните нива на компетентност, обещават от МЗ. Той ще бъде качен на сайта на министерството.
На базата на пререгистрацията и изискванията в Закона за лечебните заведения пък ведомството е готово с проекта на Национална здравна карта. В нея се съдържат максималният и минимален брой на болничните легла по области, за които Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) може да сключи договор.
Националната здравна карта трябва да определи нуждите на отделните региони в страната от болници, болнични легла и специалисти. Миналата година възникна поредният конфликт между властите и лекарския съюз, тъй като според Националната здравна карта НЗОК можеше да сключва договори с личитиран брой лечебни заведения.
Новите болници пък трябваше да чакат три години, за да работят с институцията, което според тогавашният здравен министър Анна-Мария Борисова налага преструктурирането на някои болници в клиники за долекуване и хосписи.
Водещи
-
Малките и средни предприятия ще спечелят най-много от влизането ни в еврозоната
Това коментира министърът на икономиката и индустрията Петър Дилов
08.07 | 20:40
-
Нов протест за запазване на българския лев се провежда в столицата
Демонстрацията е подкрепена от партиите "Възраждане", МЕЧ и "Величие"
08.07 | 20:20
-
Асен Василев: Акцията на Антикорупционната комисия в община Варна е политическа атака
Според него зад нея стои Делян Пеевски и кръгът около него
08.07 | 20:00
Най-четени
-
И ЕП гласува ЗА влизането ни в еврозоната (ОБНОВЕНА)
Финалното решение ще вземат финансовите министри на 27-те държави членки на ЕС в Брюксел след...
08.07 | 13:31
-
Протест срещу въвеждането на еврото (ОБНОВЕНА)
08.07 | 14:00
-
Христо Петров: Всеки вика „Махам се", къде се махаш – в еврозоната се махаш
По думите на Петров, "добро ще има направя, ако поне аз им спестя мащабния икономически анализ...
08.07 | 11:30
-
България, добре дошла в еврозоната!, гласи надписът на близо 30-метров транспарант, поставен на сградата "Шарльоман" на Европейската комисия в Брюксел
Сградата "Шарльоман" е първата от комплекса сгради в Брюксел, издигнати за нуждите на...
08.07 | 11:44