340 хиляди са българските пенсионери, които работят, като повечето го правят, защото имат финансова необходимост 19.02 | 10:45
Какви са другите им мотиви, какво най-често работят и колко популярно е в Европа да се работи след пенсия?
340 хиляди са българските пенсионери, които работят, като повечето го правят, защото имат финансова необходимост. Какви са другите им мотиви, какво най-често работят и колко популярно е в Европа да се работи след пенсия? Разказва репортерът Ева Костова в рубриката "Числата на седмицата”.
Броят на работещите български пенсионери нараства, изчисляват от НОИ. Причините са различни и всъщност далеч не само финансови. Гладът за кадри на трудовия пазар у нас – и квалифицирани, и неквалифицирани, вече оказва влияние и върху тази възрастова група.
По-голямата част от пенсионираните по старост си почиват – това са над 1 милион и 600 хиляди българи. 200 хиляди души обаче са продължили да работят и след пенсиониране, без абсолютно никаква промяна в задълженията им, нито в условията, в които работят. Други близо 140 хиляди души също се се трудят, но дейността, която извършват, е претърпяла промяна - смяна на работата или работа за по-малко часове, например. Има и едни 86 хиляди души, които взимат пенсия, но непосредствено преди пенсионирането си не са работили.
Какви са мотивите за това възрастните хора да продължават да ходят на работа? Основният е финансова необходимост. Над половината от работещите български пенсионери го правят по тази причина. Една пета от тях работят, просто защото им харесва и искат да бъдат продуктивни. Друга група са пенсионерите, за които отново мотив са финансите, но не поради необходимост, а защото просто идеята да увеличат месечния си доход им допада. Трети пък са решили да продължат да работят, за да се чувстват полезни и да са част от обществото, в което живеят.
По данни на Българската стопанска камара, секторите, които привличат или пък задържат най-много възрастни хора след пенсионирането им, са препработващата промишленост, образованието и здравеопазването. Тук ясно личи влиянието на глада за кадри в страната, защото добре знаем, че и трите сектора са сред водещите с най-много обявени незаети работни места и от кадри там през последните години постоянно има нужда.
А как прекарват старините си европейските пенсионери? Според Евростат работещите пенсионери в цялата общност са 13%. Ние, с нашите близо 17%, сме в средата на тази класация. Най-много работят пенсионираните в Прибалтийските държави. Естония, Латвия и Литва са на първите три места, като в Естония над половината от пенсионерите работят. Най-нисък пък е процентът в две от съседните ни държави – Гърция и Румъния.
И докато финансовата необходимост е основния мотив у нас – заедно с Кипър и Румъния, в останалите държави възрастните хора работят, защото им харесва, имат нуждата да бъдат продуктивни. Това важи в най-голяма степен за Дания, Нидерландия и Италия. Финансовата необходимост е вторият мотив. Следват желанието на пенсионерите да се чувстват полезни и примамливото увеличение на месечния доход. Тази причина привлича най-малко и то основно в Словакия, Литва и Естония.
Водещи
-
Школата на Мариан Бачев с предизвестие да напусне читалището в кв. "Изток"
Това става ясно от пост на кмета на района д-р Делян Георгиев в социалната мрежа Facebook
06.11 | 13:10
-
Енергийната комисия отхвърли ветото на президента за Лукойл
Против ветото на държавния глава гласуваха 12 народни представители, 5 го подкрепиха.
06.11 | 12:59
-
Оборотите в търговията на дребно в България растат с 0,8% на месечна база през септември, а на годишна - с 5,7%
Месечни изменения
06.11 | 12:45
-
Цените на лекарствата у нас се покачват "тихо" и за голяма част от българите лечението се превръща в лукс
С падането на температурите обикновено идват грипните вируси и настинките. И ако цяло лято не...
06.11 | 12:30
Най-четени
-
Времето у нас буквално "полудява" през следващите дни
През следващите дни облачността ще се задържи, като в петък не се очаква съществена промяна в...
06.11 | 10:45
-
Автобус с фенове на ФК „Барселона“ се запали в Белгия
Барселона завърши наравно 3:3 като гост срещу Брюж. "Каталунците" прекъснаха серия от четири...
06.11 | 11:00
-
Шефовете на ДАНС и НСО ще бъдат изслушани днес в парламента
Охрана на народни представители
06.11 | 08:59
-
Турското кафе получи защита от ЕС като традиционен продукт
Гарантираният традиционен продукт (ГТП) е обозначение на ЕС за селскостопански и хранителни...
06.11 | 10:30