4-метрови вълни обърнаха лодка с антарктиците ни 21.01 | 10:59
За щастие всички от експедицията са добре и вече са в българската база на Ливингстън
Основната група от български полярници акостира на българския бряг на остров Ливингстън рано тази сутрин при изключително тежки условия. Това съобщи по телефона ръководителят на експедицията проф. Христо Пимпирев, който преди дни стъпи на Южния полюс.
Групата е пристигнала по график на Българската полярна база "Св. Климент Охридски" въпреки изключително неблагоприятното време – силна буря, вятър и вълни над 4 метра са затруднили акостирането.
Българите са слезли на брега с една надувна лодка "Зодиак", която се е обърнала сред ледовете поради силното вълнение.
За щастие всички полярници са невредими. Те са били посрещнати на брега с топъл чай и супа от петимата българи, които са на базата от самото ѝ отваряне този астрален сезон, пише БТА.
Багажът на групата е разтоварен на съседната испанска база "Хуан Карлос Първи" и при подходящи условия ще им бъде докаран от испанските колеги. Въпреки перипетиите нашите изследователи се чувстват добре и са готови да започнат работа по своите проекти.
Тази година те са свързани с изследване на глобалните климатични промени, биологично изследване на определени групи водорасли, проучвания относно аклиматизацията при екстремни условия и влиянието им върху човешката кожа.
Заедно с българските учени на Базата ще работят и техни колеги от Испания, Португалия, Аржентина и Бразилия, разказа проф. Пимпирев.
След броени дни за Българската база заминава и последната група български полярници, към които в Чили ще се присъединят и трима португалски учени, които ще продължат дългогодишните си изследвания за глобалното затопляне в района на остров Ливингстън.
Водещи
-
На втория ден от Коледа: Жълт код за опасно студено време в 10 области у нас
Североизточният вятър до сутринта в повечето места ще стихне. Минималните температури ще бъдат...
25.12 | 16:30
-
Дните около Коледа се считат за подходящи за гадания и предсказания
Свързано със зимното слънцестоене и началото на годината, времето около Коледа се смята за...
25.12 | 16:00
-
Експерти съветват как да избегнем семейните скандали по Коледа
„За възрастните автономията е ключова — предложете алтернативи без коментар“, казва тя.
25.12 | 15:30
-
Сигнал в МВР - Варна: Жена ми ме тормози с голите си снимки
Вятър в комина и деца в нарушение
25.12 | 15:15
Най-четени
-
Коледари обикалят домовете срещу зли сили
Коледарите силно тропат с гегите си, за да ги чуе стопанинът, да разлаят кучетата и да се...
25.12 | 10:45
-
Честито Рождество Христово!
На трапезата се слага пита, баница, пача, печен дроб, пастърма със зеле, свинско с праз,...
25.12 | 08:59
-
От 150 лв. в София до 38 лв. в Скопие: Колко струва да си наемеш Дядо Коледа
Какъв е ценоразписът на Дядо Коледа?
25.12 | 11:30
-
Политици поздравиха българите за Рождество Христово
Премиерът в оставка Росен Желязков
25.12 | 09:59