40 дни дядо Николай ще мълчи 12.11 | 15:15
Пловдивският митрополит обясни защо е против избора на Кирил за наместник-председател на БПЦ
Пловдивският митрополит Николай обяви, че в следващите дни няма да присъства на заседания на Светия синод, ако такива се провеждат, защото ще бъде в траур след смъртта на патриарх Максим.
Дядо Николай, който още в събота се обяви против избора на варненския митрополит Кирил за наместник-председател на Българската православна църква (БПЦ), сега изпрати отворено писмо до Светия синод, в което обяснява позицията си.
Варненският митрополит бе избран за временен глава на БПЦ в събота с таен вот и с гласовете на половината от присъстващите на заседанието 12 митрополити, а не на половината членове на Светия синод (общо 14 митрополити – бел. ред). Сега митрополит Николай припомня, че това противоречи на устава на БПЦ.
"Светият синод е длъжен да взима всички свои решения с мнозинство от повече от половината на всички свои членове. Това условие е безпрекословно. То съдържа в себе си и друго условие, а именно, че гласуването в Светия синод е винаги и само явно", посочва пловдивският митрополит.
Той изтъква, че явният вот дава възможност на всички членове на синода да изразят мнението си, дори когато отсъстват, като сторят това по телефона или писмено. Според него тайното гласуване лишава отсъстващите от право на глас и означава, че членовете на Светия синод имат тайни помежду си.
"После, ако допуснем, че Светият синод може да взима валидни решения с гласовете на половината от присъстващите, това би означавало, че при присъстващи осем митрополити (минимално необходимият кворум), валидно решение може да бъде взето с пет гласа. Ще се съгласите, че подобна трактовка противоречи и на буквата на Устава, и на духа на Светите канони, и на обществения разум", изтъква още дядо Николай.
В писмото той обяснява, че не е искал да излага съображенията си на самото заседание, "за да не възникнат пререкания, които биха оскърбили паметта на току-що погребания български патриарх, Негово светейшество Максим". Допълва, че не е могъл да скрие мнението си, след като е бил попитан от представители на медиите.
"Съжалявам, че въпросът доби гражданственост, но това, струва ми се, е неизбежно в една медийна демокрация. Случаят показва, че Светият синод е призован да обмисля всички въпроси много внимателно и да решава в дух на максимален консенсус. За да не се създава излишен шум и впечатление – да пази Бог – за разнобой", пише пловдивският митрополит.
В края на писмото си той обяснява, че в следващите 40 дни ще бъде в траур и ще запази мълчание, като изтъква, че подобно нещо би направил и самият патриарх.
"Абсолютно съм убеден, че в дни като сегашните, Негово Светейшество Патриарх Максим първо би спазил 40-дневния срок на молитвено мълчание в памет на покойника. Изпълнен с благоговение и дълбока почит към Негово Светейшество, аз лично бих искал да прекарам следващите 40 дни на траур за Църквата ни в молитва и размисъл, както е редно и както повелява християнската ми съвест. Надявам се, че тази проява на уважение към паметта на обичния наш Патриарх няма да бъде възприета като проява на неуважение към почитаемия Свети Синод и моля, ако Светият Синод реши да се събира през следващите 40 дни, отсъствието ми да бъде извинено", завършва писмото си митрополит Николай.
Водещи
-
Почина най-високата баскетболистка в историята
Семьонова, която завинаги ще остане в историята със своя ръст от 213 сантиметра и невероятни...
09.01 | 17:59
-
Близо 300 аптеки остават блокирани, обещаните IT екипи липсват
Хаосът с рецептите продължава - НЗОК не спази 48-часовия ултиматум
09.01 | 17:45
-
С шест стотинки е поскъпнал градският транспорт в Перник
Цената на билета за градските линии е 0,80 евро или 1,56 лв. при досегашна цена от 1,50 лв
09.01 | 17:15
-
Бив депутат от ИТН разкри опити за политическо пазаруване и липса на диалог със Слави Трифонов
Анализът на ситуацията показва, че напускането на Чорбанов съвпада с критичен спад в...
09.01 | 17:00
Най-четени
-
Строят още 36 километра от магистрала “Хемус”
За другия участък там - 4.2, който е с дължина 14 км, регионалният министър издаде разрешение...
09.01 | 14:59
-
Как да преборим „януарското сиво“ и да запазим желанието за действие?
Следобедна малка почерпка: „Умната енергия“
09.01 | 14:15
-
Баба Бориска за първата пенсия в евро: Вземах хубавите пари, гледайте колко са хубави само – зелени, червени
Светлината идва от най-малкия потомък – двегодишното правнуче. "Това е светлинката ми. Чакам...
09.01 | 11:59
-
Таро прогноза за 2026 г. по месеца на раждане
Съставен е хороскоп за 2026 г. с помощта на карти Таро, базиран на месеца на раждане
09.01 | 11:30