47% от българското краве мляко покрива европейските стандарти 18.04 | 07:00
Млякото се добива от около 4 000 ферми

Четиридесет и седем на сто от кравето мляко, произведено у нас покрива европейските стандарти за качество и безопасност за потребителите, съобщи пред БТА Полина Марина, експерт в дирекция "Животновъдство" на Министерство на земеделието и храните.
Млякото се добива от около 4 000 ферми. Броят им не е много голям на фона на високия процент производство, коментира Марина.
В страната има 76 000 стопанства за добив на краве мляко. Най-силна е концентрацията им в Пловдивско, Сливенско, Ямболско и Добруджа. Там, според специалистите са най-добри условията за говедовъдство.
Расте средният брой млечни крави в едно стопанство, което по мнението на експертите е сигурна гаранция, че секторът се преструктурира и окрупнява. Преди седем години голяма част от фермерите са били на възраст над 60 г. и са отглеждали по една крава.
Техният процент намалява, а големината на фермите расте. И ако неотдавна средният брой крави в една ферма е бил 1,5 – 2, сега вече е 4-5, по данни на земеделското министерство.
Кравето мляко е най-консумираната преработена суровина в Европейския съюз. Почти всички пресни млечни продукти се произвеждат от краве мляко, твърди Марина. По думите й повечето от другите млека - овче, козе и биволско се използват за производство на специфични сирена, с дълъг период на зреене.
Стандартите за тях са много по-ниски и България ги е защитила още през 2007 г.
За да се увеличи делът на качественото мляко предлагаме мярка 121 по Програмата за развитие на селските райони на всички ферми трета категория, които в страната наброяват 23 127, уточни Марина. По думите й за сектор "Мляко" е осигурена и държавна помощ, която увеличава субсидията на производителите. Досега тя е била между 40 и 60 процента. С държавната помощ субсидията се вдига до 75 на сто.
Преходният период за постигане на стандарта на краве мляко, който беше удължен, изтича в края на тази година, предупреждават експертите. На всички фермери обаче, направили вложения, ще бъде дадена възможност спокойно да довършат инвестицията си и да преминат в първа група. Закъснелите трябва да стартират инвестицията сега, препоръчват специалистите.
През юни се отваря нов прозорец за прием на документи и проекти. От земеделското министерство очакват по-голяма инвестиционна активност. Фермите трета категория, които не са поели подобни намерения, ще бъдат затворени. Според експертите изискуемата инвестиция е от порядъка на 3 500 евро и не натоварва производителите.
Огромен интерес се отчита по програмата за млади фермери. По тази мярка е изчерпан бюджетът и са финансирани всички одобрени проекти на първо плащане, съобщи Диана Трифонова - експерт в дирекция "Развитие на селските райони" на Министерството на земеделието и храните.
По думите й всеки млад фермер на първо плащане получава левовата равностойност на 12 500 евро. При минимум три икономически единици растеж, младият фермер ще вземе по 2 500 евро за всяка единица на второ плащане, поясни Трифонова.
За да стимулира земеделските производители, Министерството на земеделието и храните води мощна информационна кампания на мерките по Програмата за развитие на селските райони в цялата страна.
Водещи
-
Ускорен растеж на работните заплати след присъединяването ни към еврозоната
Това би бил най-стабилният и статистически значим ефект, посочи проф. д-р Виктор Йоцов от...
06.04 | 18:00
-
ЦРУ: Ноевият ковчег е съществувал!
Учени от три университета търсят кораба, агенцията не иска да признае къде се намира
06.04 | 17:40
-
Лелята на Сияна през сълзи: Участъкът е осеян с паметници
По думите й детето явно си е отишло с мисия и с кауза да спрем войната по пътищата
06.04 | 17:00
Най-четени
-
Стартира подписка за оставката на директора на АПИ
06.04 | 10:00
-
Авиокомпании орязват драстично правата на пътниците
По действащите правила, ако полетът закъснее с повече от 3 часа, пътниците имат право на...
06.04 | 14:59
-
От началото на войната: Над 1200 украинци живеят в Добрич
Днес повечето бежанци са се адаптирали към живота у нас
06.04 | 10:20