5 години за проверка на КТБ? Няма такива срокове! 08.05 | 12:31
От Фонда за гарантиране на влоговете да обяснят защо смятат, че е необходимо толкова много време за одита, заяви зам.-председателят на Комисията за борба с корупцията Методи Андреев
От Комисията за борба с корупцията сме решили да поканим Фонда за гарантиране на влоговете, за да ни обяснят защо е необходима толкова дълга външна проверка на Корпоративна търговска банка. Срокът между 3 и 5 години е прекалено дълъг и аз не разбирам защо изобщо се прави това. За толкова много време могат да се извършат още много банкови машинации по сметки и парите да потънат окончателно.
В случая е необходима максимално бърза реакция от страна на държавата, независимо колко ще струва това. Толкова продължителен период на проверка няма да гарантира онази сигурност, която очакват българската държава, българските данъкоплатци и всички вложители на банката – граждани, частни фирми и държавни дружества, чиито пари потънаха с фалита на КТБ.
Не разбирам защо изобщо се възлага толкова продължителна външна проверка, при положение, че в света има около 10 специализирани фирми – повечето еврейски, които се занимават само с проследяване и разкриване на капитали, както е в случая с изчезналите милиарди в КТБ. Всяка от тях има по 10 и повече филиала в различни държави. Те работят помежду си в тясна координация и за тях не съществуват прегради пред разкриването на финансови машинации. Което прави безсмислено възлагането на толкова продължителна външна проверка от 3 до 5 години.
Разбира се тези фири вземат за услугата, която правят, много сериозен процент от разкритите средства. Първоначално вземат авансов хонорар от около 300-400 хил. евро при започване на самата работа. По-нататък за всяко намерено евро вземат точно определен процент, което преди това са договорили с възложителя на финансовата проверка.
Към скъпите услуги на тези фирми прибягват правителства и големи компании, когато се нуждаят от разкриване на финансови афери, осъществени по банков път. Само за 3-4 месеца те разкриват движението на парите по сметки и в крайна сметка да стане ясно кой стои зад финансовите машинации. В състояние са да намерят всяка сметка, открита на базата на източени средства от КТБ. При това няма никакво значение къде се намират тези банкови сметки – дали са в швейцарски банки или по сметки на офшорни компании. Смисълът на работата им е да посочат конкретно къде се намират в момента въпросните пари, като ги проследяват с изключителна прецизност.
Обикновено по едно дело, по едно престъпление, винаги се търси кой е най-мотивираният да го извърши. От достоверни източници разбрах, че тези специализирани фирми по движението на парите могат да направят изводи кои са били организаторите на банковата афера. Което всъщност е най-важното в случая. Нали смисълът в крайна сметка е българското общество да научи кой е замислил, поръчал и присвоил парите на държавата и на гражданите в КТБ.
Затова решихме да поканим Фонда за гарантиране на влоговете - да дойдат и да ни отговорят вярно ли е, че залагат толко дълъг срок, поинтересували ли са се, че съществуват специализирани фирми, които само за три-четири месеца могат да върнат парите на вложителите и държавата в окрадената банка и да лъсне цялата истина. И ако има такива фирми, то защо тогава предпочитат външният одит да продължи толкова дълго? Да разбирем има ли държавата намерение да разкрие истината за КТБ или търси начини за размотаване и замитане на нещата? Искаме да разберем всичко.
Сега (бел.ред. вчера) отивам да се запозная с доклада за КТБ, който преди дни бе предоставен на нашата комисия със съдействието на прокуратурата. Разбира се, данните в него са строго поверителни и нямам право да изнасям никакви подробности. Аргументите за конфиденциалност на прокуратурата са, че документите са част от досъдебно производство за КТБ и не могат да се огласяват на този етап.
Ще ви кажа само, че докладът се състои от две страници, които съдържат имената на частните фирми, получили необезпечените кредити от КТБ и които не са погасявали тези кредити. Данните ще бъдат обсъдени на закрито заседание на комисията. Ние обаче обмисляме как да направим така, че част от данните в доклада да излязат пред обществото, без на този етап да огласяваме имената на самите фирми.
Водещи
-
Трагедия: 20-годишна издъхна след купон на Нова година
Според показания на свидетели момичето е изпило голямо количество уиски
01.01 | 15:00
-
626 души се озоваха в "Пирогов" на Нова година
111 от тях са останали за болнично лечение
01.01 | 13:40
Най-четени
-
Честита Нова година!
01.01 | 00:01
-
Днес е Васильовден: Сурвакари гонят злите сили
Вижте какво се прави и кой празнува Имен ден
01.01 | 10:00
-
Церемония на Дунав мост за пълноправното ни членство в Шенген
Влизането на двете държави в Шенген бе отбелязано на граничния пункт с шампанско и заря
01.01 | 09:45