50% от влезлите инженерство не завършват, но пък имаме 20 000 студенти-отличници 13.05 | 16:20
Кунева се среща с протестиращите от студентските съвети

Ръководството на Министерството на образованието и науката ще се срещне в понеделник сутрин с представители на студентските съвети, с които да обсъди протеста на студентите заради стипендиите за успех, финансирани през оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж".
Това съобщи в Русе вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева, която днес откри Младежкото иновативно Експо и участва във форум за младежкото предприемачество.
Кунева беше категорична, че понятието "приоритетни професионални направления" в Закона за висшето образование по никакъв начин не разделя различните специалности на значими и незначими.
Ако аз бях писала закона, щях да употребя вместо "приоритетни" друг термин като "проблемни специалности, които имат нужда от подкрепа". Проблемът е, че има много важни за страната ни и за пазара на труда специалности, за които няма кандидати да учат, като инженери и педагози, обясни Кунева пред студентите от Русенския университет.
Тя уточни, че Европейските стипендии са договорени още през 2014 г., когато са се изготвяли принципите за тяхното разпределяне. Тогава е говорено и със студентските организации, като е обяснено стъпка по стъпка какво представлява тази програма, посочи вицепремиерът.
Даването на европейски стипендии за т.нар. приоритетни специалности е изрично записано в гласуваната почти единодушно през февруари 2015 г. от Народното събрание Стратегия на развитието висшето образование, приемането на която пък беше едно от условията за стартиране на Оперативната програма "Наука и образование за интелигентен растеж".
Това не са пари от българския бюджет, това са европейски средства, които в този програмен период се дават от Европейската комисия само, за да се подкрепи определена политика. Тоест не са просто за отличен успех или за социални нужди, а трябва да подкрепят развитието на образованието, допълни Меглена Кунева.
По думите й 50% от влезлите инженерство не завършват, а инвеститорите непрекъснато посочват, че имат огромна нужда от такива кадри. Даването на стипендии на проблемните специалности е начин да се стимулират повече ученици да се записват именно в тях.
Кунева беше категорична, че медицината е една от най-значимите специалности за страната.
Това се вижда през държавното финансиране, което е едно с най-високите в страната. Тя припомни, че от 2004 г. досега то се е увеличило повече от два пъти - от 40 до 88 млн.лв. Издръжката на един студент по медицина струва на държавата над 7 хил. лв. годишно, докато на един студент по икономика то е 700 лв.
Вицепремиерът напомни също така, че медицинските университети отбелязват много сериозни бюджетни излишъци или т.нар. преходни остатъци. Тя даде за пример Медицинската академия в София, която за миналата година има около 100 млн. лв. излишък. Благодарение на държавата и на други фактори, там има средства. Мисля, че едно независимо академично заведение може да даде стипендии и за успех, и за социални нужди, коментира Кунева.
Тя посочи още, че Министерството на образованието и науката и Министерството на финансите при обсъждането на бюджета за догодина ще търсят начини и през 2017 г. да има средства за стипендии. Министър Кунева припомни, че тази година в бюджета са заложени 32 млн. лв. за стипендии, докато европейските стипендии са 26 млн. лв. за три години и половина. Стипендии за успех през държавния бюджет взимат над 20 хил. студенти в страната.
Водещи
-
Мигрантска банда отвличала жертви за откуп, арестуваха трима
Арестуваните - също мигранти, измъчвали жертвите
14.05 | 18:30
-
Имало е Ноев ковчег, твърди ново откритие
Според Библията, огромният съд е спасил човечеството и всички животински видове по време на...
14.05 | 18:15
-
Столичният зам.-кмет обвини финансовото министерство в разпространение на невярна информация
По-рано днес финансовият министър Теменужка Петкова коментира стачката на служителите на...
14.05 | 18:00
Най-четени
-
Костадинов към Киселова: Вие си позволихте да сте над Конституцията
"Най-лошото е, че не сте вие сама като личност, защото всички знаем, че го направихте, защото...
14.05 | 11:15
-
Пеевски: Правителството трябва да изкара пълен мандат
Според него оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова не стои на дневен...
14.05 | 13:20
-
Радостин Василев: Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента
" Ние от МЕЧ щяхме да подкрепим предложението на президента", каза Василев.
14.05 | 11:45
-
Транспортът на бунт: След стачкката обявиха гражданско неподчинение!
Дали ще блокираме кръстовища, дали ще палим и ще чупим, за да бъдем чути, ще решим, подчерта...
14.05 | 14:00