534 пожара са бушували в страната от началото на годината 21.11 | 20:59
Човешката небрежност е основен фактор за възникване на огнената стихия

От началото на годината в страната са възникнали 534 горски пожара, съобщиха от Изпълнителната агенция по горите. Засегнати са над 43,7 хил. дка с иглолистни и широколистни насаждения и култури.
Най-големите пожари в първите 11 месеца на годината са възникнали на териториите на регионалните дерикции на агенцията в Бургас, София, Берковица и Благоевград. Най-много пожари са станали през март и септември.
Човешката небрежност е причинила 63% от възникналите пожари. Една опасна практика - опожаряването на стърнищата е сред основните причини за възникването на огнените стихии.
Само 10% от пожарите са върхови, т.е налага се почистване на терена и последващо възобновяване, допълват от агенцията. Причината е бързата реакция на пожарникарите.
Останалите 90% от пожарите са били низови и са обхванали ниската част на дървета, тревите, храстите и мъртвата горска постилка около тях.
В потушаването на пожарите са участвали 4 213 служители от регионалните дирекции по горите и държавните горски и ловни стопанства. Пожарникарите, които са се включили в гасителни действия са били 2 620 служители.
Водещи
-
Живия Нострадамус: Разкол очаква църквата след смъртта на папата
Ще паднат и строго пазените тайни на Втикана, пророкува Атос Саломе
23.04 | 18:12
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09
-
Сакскобургготски: Паркът "Врана" загива, вече не е гора, а джунгла
Това пишат от секретариата на Царското семейство
23.04 | 18:03
Най-четени
-
Второ земетресение на Балканите е регистрирано през днешния ден
Трусът е с магнитуд 5.0 по скалата на Рихтер.
23.04 | 15:15
-
Явор Божанков вече е част от "Демократи за силна България"
Това стана ясно от публикация във фейсбук на ДСБ в Бургас, в която се обявява приемна на...
23.04 | 14:30
-
Премиерът: Има шанс да получим пари по втория транш на ПВУ
Той добави, че вицепремиерът Томислав Дончев много ясно е обяснил какъв е подходът, какви са...
23.04 | 18:09