75% от българите в Холандия планирали да се върнат у дома 09.07 | 18:30

Голямата част от нашенците в страната говорели на турски

От Христина Рафаилова

75 % от българите, живеещи в Холандия, планирали да се върнат в родната си страна. Това сочи проучване на мозъчния тръст SCP, цитиран от Dutch News.  66 на сто от нашенците обаче твърдят, че животът им се е подобрил, след като са напуснали родината си. 

Независимо от това, че българите "страдат" по държавата си и искат да се завърнат, броят на емигрантите в Холандия от нашата страна продължавали да нарастват. 

В момента официално регистрираните родни емигранти са 21 000 от началото на годината. По неофициални данни обаче реалният им брой е 40 000. 

Властите в страната смятат, че повечето пришълци от Източна Европа ще се завърнат в страните си в някои момент, но все пак се очаква сериозна част от тях да се заселят трайно в Холандия. 

Българите в страната били разделени на 2 групи. 25% от сънародниците ни са студенти, като голяма част от тях планира да напусне страната, след като приключат с образованието си. Останалата част били нискоквалифицирани и  турско говорящи. Именно тази група предизвиквала притеснения у властите. 

Изследването съпоставя българите с полските емигранти, които били повече на брой, но и по-високо образовани. 

Водещи

Най-четени