75% от българите подкрепяли проучванията за шистов газ при екогаранции 16.01 | 18:04
Това се твърди в ново социологическо проучване

75% от българите подкрепяли проучванията за шистов газ в България при гаранции за околната среда.
Това ставало ясно от социологическо проучване, проведено в периода между 6 и 12 януари 2012 г. от агенция ESTAT, цитирано от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ).
Анкетирани са 1 000 души на възраст над 18 години.
На въпрос "Каква, според вас, трябва да бъде позицията на българското правителство по проучването на шистов газ в България?", 64,8 на сто от анкетираните отговарят "да го направи, ако има сигурност за екологията в районите на проучване", а 9,6% посочват отговор "да го направи задължително". 18,3 на сто от анкетираните се обявяват против проучването на шистов газ, дори и да има сигурност за екологията, а 7,4% не могат да преценят.
Що се отнася до добива на шистов газ, 57,9% от запитаните смятат, че при наличие на залежи, правителството трябва да разреши добива, ако има сигурност за екологията в района. Други 10,8% от хората изтъкват като водещи при решението на правителството икономическите ползи от добива. 22,2 на сто се обявяват срещу добива, дори и да има сигурност за екологията.
Нагласите на българските граждани в подкрепа или срещу проучването и добива на шистов газ били пряко свързани с очакванията за извличане на конкретни ползи. Като най-значим евентуален ефект се открояват прогнозите за създаване на нови високоплатени работни места (посочва се от 33 на сто от интервюираните), постигане на по-ниски цени на "синьото гориво” чрез национален добив на газ (23 на сто) и намаляване на зависимостта на страната от външни доставчици на газ (21 на сто).
Като основен извод от проучването се откроявал сериозният информационен дефицит по темата за проучването и добива на шистов газ, който формира висока степен на тревожност сред населението. Безпокойството на голяма част от хората се дължи по-скоро на липсата на достоверна и изчерпателна информация, отколкото на рационална преценка за ползите и вредите. Общественото мнение се колебае между две противоположни крайности – "за" и "против", които за малко на брой хора са ясно и твърдо аргументирани. Това показва, че реално хората имат нужда от изчерпателна, добре структурирана и вярна информация.
Водещи
-
Преизбраха Слави Трифонов за лидер на "Има такъв народ"
Националната конференция на партията е взела и други важни решения
17.05 | 18:03
-
БСП с позиция: Подкрепи въвеждането на еврото
17.05 | 18:02
-
Училищни автобуси ще развозват деца за матурите
По инициатива на министър Красимир Вълчев от 16 май е сформиран щаб във връзка със ситуацията...
17.05 | 18:01
-
Израел "подпали" и Евровизия
Увеличават се призивите страната да бъде изхвърлена от песенния конкурс заради офанзивата си в...
17.05 | 18:00
Най-четени
-
Емил Радев преди всички: Конвергентният доклад за България е положителен
След няколко дни той ще бъде представен, уточне евродепутатът от ГЕРБ
17.05 | 10:00
-
Транспортът в София няма да се движи, докато не бъдат удовлетворени исканията на транспортните работници
Това заявипредседателят на Федерацията на транспортните работници "Подкрепа" Иван Кирилов
17.05 | 12:00
-
Денков: Има рекет и изнудване срещу ръководството на СО
Без съмнение има политическа атака, заяви още той
17.05 | 11:00