90% от българите бързат да купят имот преди влизането в Еврозоната 25.03 | 09:59

Различни възрастови групи - различно поведение

От iNews.bg

Все повече български граждани ще срещат трудности при покупката на жилище в големите градове, тъй като увеличението на доходите изостава значително от ръста на цените на имотите. Това сподели кредитният консултант Тихомир Тошев в ефира на Bulgaria ON AIR.

За първи път от три години насам Българската народна банка регистрира спад в теглените жилищни кредити. "Спадът не е толкова голям, той е 30 милиона. Годината обаче е рекордна по ипотечно кредитиране. Мерките на БНБ със сигурност дадоха ефект", коментира Тошев.

 

Ръст на цените в десетте най-големи града

 

През последните две години цените на имотите в по-големите градове са нараснали с 25-26 процента. Експертът подчертава, че интересът за покупка остава концентриран в десет града в страната, но средният ръст на доходите не успява да настигне повишението на цените.

Отговорно кредитиране

БНБ е въвела ограничения в ипотечното кредитиране след наблюдаван сериозен ръст през последните 5-6 години. "Имаше банки, които излизаха доста от тези параметри. Ако позволиш 70 процента от дохода да отива за кредита, това домакинство не може да посрещне всички други разходи", обяснява Тошев.

Различни възрастови групи - различно поведение

Според анализа на експерта, хората между 35 и 45 години вземат по-рационални решения и са по-стабилни кариерно. За разлика от тях, по-младите са изключително активни на пазара и склонни към по-рискови решения.

Очаквания за имотния пазар през 2026 година

"Ще отбележим поредна рекордна година, защото много хора ще бързат да купят имот преди еврото. 2026 ще е доста спокойна година и ще видим спад в кредитирането", прогнозира кредитният консултант.

Статистиката на БНБ показва, че делът на лошите кредити е само 1,03 процента, а лихвените нива в България са сред най-ниските. Въпреки това, 90 процента от участниците на пазара са убедени, че е по-добре да закупят имот преди въвеждането на еврото.

Водещи