90% от българските емигранти не плашат Германия, но ромите... 07.03 | 21:49

Германците се притесняват от българските роми – неграмотни, бедни и без осигуровки

От iNews.bg

Над 90 процента от пристигащите в Германия българи са млади хора, които лесно се интегрират, учат и бързо си намират работа. Това заяви Александър Граф Ламбсдорф, член на Европейския парламент и заместник-председател на групата на Алианса на либералите и демократите за Европа на конференция с участието на вицепремиера Даниела Бобева, предаде БТА. Граф Ламбсдорф посочи, че дебатът за миграцията в Германия е свързан с опасенията за социалната система и за работните места. "Има обаче компактни групи роми, които стават проблем за районите, където се настаняват. Те и децата им често са неграмотни, не изучават езика и нямат медицински осигуровки. Те не работят, а търсят финансова облага от социалната система", каза Йоахим Щамп, заместник-председател на Германската свободна демократическа партия в провинция Северен Рейн – Вестфалия.

"Тези хора живеят компактно, често в сгради, които не са пригодени за много хора и генерират големи количества отпадъци. Сред градовете с проблеми от компактно ромско население от България и Румъния са Дуисбург, Дюселдорф, Кьолн и Берлин", посочи Александър Граф Ламбсдорф. Не можем да спрем хората да идват в Германия и затова много важно е да знаем как да ги интегрираме. В тази дейност двете страни имат общ интерес, каза още той.

Германците обаче са категорични, че не могат да допуснат най-голямото малцинство да живее сред отпадъци в центъра на Европа. Днес германските гости ще посетят пловдивския квартал "Столипиново". С това те предизвикаха недоволството на евродепутата Антония Първанова. "Изразявам позицията си по повод посещението за подготовка на представянето си на предстоящите евроизбори в Германия на г-н Александър Граф Ламбсдорф. Не може и не е почтенно България да се използва, за да се прави кампания на фона на ромско гето, предназначена за немските избиратели. Това не е лицето нашата страна. Аз, като член на Европейския парламент и българка, остро възразявам срещу намерението на г-н Александър Граф Ламбсдорф, член на Европейския парламент и зам.-председател на групата на АЛДЕ, да представи предизборните си приоритети чрез и на фона на пловдивското "Столипиново”, коментира Първанова.

Спореднея колегата й планира да изгради бъдещата си кампания на базата на препоръки към България за справяне с ромския проблем. "Най-малкото, това поведение и намерения ще е израз на нетолерантност, нарушава принципите на политическа колегиалност и е в противоречие с либералните ценности. Европейските либерали, напомням на Александър Граф Ламбсдорф, зачитат и прокламират правото на свободен избор, защитават различните и са за свободното право на избор на място и страна на живеене и труд", пише Първанова.

На самата конференция вицепремиерът Даниела Бобева каза, че българите, които отиват в Германия са млади, добре образовани хора и ако направим сметка ще видим, че Германия има голяма полза от тях.

"В началото на 90-те години имаше голямо "изтичане на мозъци". Изчислихме, че 11,5 на сто от квалифицираните и образованите специалисти и учени, предимно от технически университети и лаборатории, са напуснали страната в първите година на реформите, отбеляза тя. Това са хора, които и преди са могли да се реализират на Запад. От друга страна много експерти с добра квалификация започнаха работа като шофьори на таксита. Причините за тези процеси са финансови, посочи Бобева. Според нея важно е да насърчаваме изпълнението на съвместни проекти между страните от ЕС, за да имаме общи възможности за по-иновативна икономика. "България има динамичен модел на емиграция. Няма друга страна, която да е преживяла такива значими промени, свързани с имиграционни потоци. През 2008 година започнахме преговори с Виетнам и с Филипините за привличане на работници оттам за нуждите на бързорастящата ни икономика. Започнахме да търсим начини за връщане на наши емигранти обратно от Европа, но след кризата и увеличаване на безработицата тук, тези процеси бяха спрени. Сега също има специалности, които се търсят - трябват ни например 1000 заварчици и затова се налага да наемаме от Китай", посочи Бобева.

Водещи

Най-четени