BBC: Следващият български парламент - нестабилен 08.05 | 15:34
За ГЕРБ може да се окаже невъзможно да се коалира

Бъдещият български парламент ще бъде силно фрагментиран и нестабилен. Това пише BBC в анализ относно предстоящите избори у нас.
Ако ГЕРБ не спечели достатъчно гласове, за да управлява сама, може да състави правителство на малцинството. Въпреки това кабинетът ще зависи от партии, които вече са декларирали враждебност към Борисов и неговите министри.
Друга възможност е коалиция от анти-ГЕРБ партии, които да сформират експертно правителство на "националното спасение”, което да се опита да извади страната от икономическата криза.
Скандалът с подслушванията е започнал да разяжда подкрепата за ГЕРБ, пише още BBC.
Въпреки това партията води в проучванията на общественото мнение. Според тях ГЕРБ ще събере гласовете на над 20% от избирателите.
Това обаче не гарантира, че ГЕРБ ще бъде водеща сила в следващия парламент. Може да се наложи партията да се включи в коалиция. Това може да се окаже невъзможно, тъй като всички партии, които имат шанс да влязат в парламента, са изразили нежелание да се коалират с Борисов, пише BBC.
БСП не изостават много след ГЕРБ - според проучванията те събират 5% по-малко гласове.
Другии партии, които се очаква да прескочат 4% бариера за влизане в парламента, са Движението за права и свободи, "Атака” и "Движение България на гражданите”.
Въпреки че всички партии обещаха да запазят валутния борд, икономиката все още е в лошо състояние, пише BBC. Инвестициите в страната са паднали със 79% през последните пет години. 46% от предприятията на практика са спрели работа.
Водещи
-
Орбан отсече: Брюксел се готви за война
Той предупреди, че Брюксел се готви за война, докато Унгария остава ангажирана с мира
28.03 | 15:59
-
Баба Марта показа нрава си и посипа със сняг някои части на страната
Нищо, че вече е пролет
28.03 | 15:45
-
Първият F-16 каца в България на 12 април
Първоначално новината за конкретната дата на пристигане бе съобщена от заместник-началника на...
28.03 | 15:15
-
Жертви, ранени и затрупани хора след земетресението в Тайланд и Мианмар
Сградата, която е била в процес на строителство, се срути до основи за секунди.
28.03 | 14:45
Най-четени
-
Правителството залага 3 милиарда лева за капиталови разходи в инфраструктурни проекти
Други важни инфраструктурни проекти
28.03 | 11:59
-
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов с коментар пред медиите по актуални теми
Той уточни, че има разлика между "Булгаргаз" и "Булгартрансграз".
28.03 | 10:45
-
НСИ: Добрич изпреварва всички градове по ръст на възнагражденията
Големи разлики между областите
28.03 | 12:30
-
Прокуратурата готви обвинение срещу Кирил Петков
В контекста на растящото напрежение около случая, остава да се види как ще се развие...
28.03 | 10:16