Uber отива на съд с КЗК заради превозите 17.07 | 10:45

Kомпанията беше глобена с общо 100 хиляди лева за нелоялна конкуренция на редовните таксиметрови превозвачи в София.

От iNews.bg

Американската компания за споделени пътнически превози ще води битка с във Върховния административен съд срещу българската Комисия за защита на конкуренцията (КЗК).

Причината е, че компанията беше глобена с общо 100 хиляди лева за нелоялна конкуренция на редовните таксиметрови превозвачи в София. Жалбата срещу американците дойде от една от най-големите таксиметрови фирми в столицата и сигнал от общината.

От Uber твърдят, че не са таксиметрова компания яма наети шофьори, а е само посредник чрез онлайн приложение между пътниците и водачите на автомобили, съобщи БНР.

 80% от платеното за превоза остава за шофьора, а останалото прибира фирмата – като цената на километър е доста по-ниска от редовните таксита. Ръководството на компанията крие колко коли работят за нея на територията на София с мотива, че това е търговска тайна и предстои продажба на акции на компанията в Ню Йорк.

Всеки има право да обжалва нашите решения пред съда. Основния спор е дали това е таксиметрова услуга за споделено пътуване, като категоричното становище на КЗК, подкрепено, след много задълбочен и обстоен анализ, че това е пар екселанс таксиметрова услуга. Има на българския пазар редица сайтове за споделено пътуване, които категорично се различават като търговска практика от Uber– уговорките стават между шофьор и пътник. Докато тук имаме една таксиметрова услуга – маршрутът се задава от пътника, онлайн платформата определя цена /Uber/ и съответният шофьор изпълнява поръчката на пътника. Има и други онлайн платформи, които са технологично по същия начин като Uber, но с една съществена разлика – те наемат за шофьори единствено и само лицензирани таксиметрови водачи и там се прилагат тарифите на съответната компания, коментира Марио Гаврилов - говорител на КЗК.

Осъществяването на услугата на Uber на българска територия не отговаря на нормативните изисквания за българския пазар. Това им дава необосновано конкурентно предимство пред останалите, които изпълняват изискванията и правят разходи, за да изпълнят тези изисквания, уточни той.

Фирмата ще продължава да работи, докато няма окончателно произнасяне на ВАС.

Водещи

Най-четени