Авиоотряд 28 е използван и за търговски полети, без право да извършва такива 02.07 | 17:20
Всички полети са осъществени с писмено или устно съгласие на премиера Борисов

Нито един полет на Авиоотряд 28 не е извършен без писмено или устно разрешение от премиера Бойко Борисов. Това заяви бившият генерален директор на авиоотряда Пенчо Пенчев при изслушване от Временната анкетна комисия, съобщава агенция "Фокус".
По справка от "Ръководство на въздушното движение" става ясно, че от 2009 до 2013 г. са направени 422 полета, за които е записано, че на борда присъства премиерът. Според Лаков това означава, че премиерът Борисов е бил във въздуха година и половина.
По повод полета с Бистришките тигри Пенчев обясни: "Бях отпуска, получих устна заповед за полет София – Варна – София с 50 човека. В понеделник-вторник получихме писмена резолюция за полета."
Оказва се, че Авиоотряд 28 е използван и за търговски полети, без право да извършва такива. Това стана ясно от председателя на парламентарната комисия за авиоотряда Венцислав Лаков, като се позова на получен в комисията Доклад на Главния инспекторат на Министерския съвет за дейността на Авиоотряд 28 за периода 1 май 2011 – 1 май 2013 г.
"Прави впечатление в доклада, че има много заявки за изпълнение на полети, които не би трябвало да се изпълняват от авиоотряда, защото няма право да извършва търговска дейност", посочи Лаков.
Шефът на комисията даде пример с искане от Адвокатско дружество "Батков и сие" за използване на хеликоптери на авиоотряда за превозване на двама руски граждани, които били за сериозни инвестиции.
Имало е и искане от Нова телевизия за хеликоптер от Авиоотряд 28 за заснемане на кадри от сериал на 11 януари 2011 г. Има няколко искания от БФС за полети с правителствения самолет.
Временната анкетна комисия за Авиоотряд 28 и въздухоплавателни средства на Министерството на отбраната за периода август 2009 - март 2013 заседава за трети път. На заседанието ще бъдат изслушани настоящи и бивши ръководители на Авиоотряд 28, на "Летище София" ЕАД и на ДП РВД.
Председател на комисията е Венцислав Лаков от "Атака". Членове на комисията са Антон Кутев от Коалиция за България, Жельо Бойчев от Коалиция за България, Йордан Цонев от ДПС, Рамадан Аталай от ДПС, Владислав Горанов от ГЕРБ, Ивайло Московски от ГЕРБ, Маргарита Николова от "Атака".
Комисията предложи удължаване на срока на действието си с още един месец.
Водещи
-
Предложение от ГЕРБ - СДС в СОС: 30% увеличение на заплатите на актьорите в 4 общински театъра
Големият проблем, според общинския съветник е, че "зад тази вихрушка от страсти Бонев и...
24.04 | 18:00
-
Всичко, което трябва да знам за предизвестието за напускане на работа
Всеки от нас е изпадал в трудната ситуация да знае, че скоро ще остане без работа, а да няма...
24.04 | 17:45
-
Нов случай на дете болно с менингокова инфекция има в столична детска градина
Става дума за малко дете, което е настанено за лечение в Педиатричната болница "Иван Митев".
24.04 | 17:30
-
Засилени мерки в Банско: Проверяват пазарите заради чума по животните
От Община Банско апелират всички стопани, фермери и търговци на животни да спазват стриктно...
24.04 | 17:15
Най-четени
-
Костадин Костадинов: Толкова е жалко и унизително, че няма накъде повече
Председателят на "Възраждане" направи паралел между сегашното медийно отразяване
24.04 | 10:30
-
Учител пребил дъщерята на министър-председател
Скандалът Бетарам, който се разраства от няколко месеца, разклати позицията на премиера.
24.04 | 15:00
-
На 87 години почина легендарната журналистка на БНТ Даниела Кънева
През 2020 г. президентът Румен Радев я удостои с Почетния знак на държавния глава за нейния...
24.04 | 10:00
-
Министър Митов: Случаят с починалия мъж при полицейско задържане в Казанлък е срам за МВР
Във връзка с детето, което изчезна в края на миналата година в гурковското село Конаре Христов...
24.04 | 13:45