Агенцията по безопасност на храните е иззела 67 500 броя яйца 07.04 | 12:55

Партидите яйца са произведени в птицеферми в област Кюстендил

От Кремена Бедерева

При проверка на Българска агенция по безопасност на храните са иззети 67 500 броя яйца, съобщиха от агенцията.

При извършени проверки на 5 април от инспектори на Областна дирекция по безопасност на храните - град Кюстендил на птицеферма и склад за яйца са конфискували 375 кашона по 180 яйца. Първоначално в склад в град Кюстендил са конфискувани 135 кашона по 180 броя яйца.

Констатирано е, че яйцата са пакетирани в обект, който не е регистриран по Закона за храните.

Партидите яйца са произведени в птицеферми в област Кюстендил. Производителят им е етикетирал и маркирал яйцата в пакетиращ център за яйца, който не е регистриран по смисъла на Закона за храните.

От птицефермите са иззети останалите 240 кашона по 180 броя яйца. На производителя е съставен акт за установяване на административно нарушение. Всички иззети яйца са насочени за обезвреждане в екарисаж.

Във връзка със сигнал за яйца с изтичащ срок на годност с произход Полша са извършени проверки от инспекторите в Българска агенция по безопасност на храните и са проверени 1019 обекта. Проверките са за наличие на яйца с произход Полша с изтичащ срок на годност – 24.03.2011 г.

Проверени са търговски обекти, складове и пакетиращи центрове за яйца по регионите в страната. При извършените физически и документални проверки за наличие на яйца с произход Полша, такива са установени в регион Благоевград, Варна, Видин, Пловдив, Сливен, София град и София област.

Наличните партиди яйца са в срок на годност и е спазен температурният режим на съхранение. Яйцата са правилно маркирани и са придружени с необходимите съпроводителни документи. Не са издадени предписания и актове.

iNews припомня, че от Съюза на птицевъдите алармираха, че вносни яйца, предназначени за преработка, се преопаковат в България и се продават като пресни.

 На щандовете у нас има полски яйца, които се продават на цена по-ниска от производствената, посочи председателят на организацията Борис Стоименов.

Това се обяснява с факта, че фирмите вносители не плащат ДДС и така правят дъмпинг на пазара. Производителите призоваха и за по-засилени проверки на пазара.


Водещи

Най-четени