Адемов планува, бизнесът умува: Минималната заплата скача с 40 лв. за 2 г. 04.04 | 14:32

"Като че ли има "усещане за разбиране" в колегите от Министерството на финансите - надяваме се да убедим и работодателите", подчерта министър Адемов

От Филипа Тодева

Минималната работна заплата да се увеличи с 40 лева за през следващите две години. Такива са очакванията на социалния министър Хасан Адемов. Пред журналисти Адемов увери, че ще настоява за бюджета за 2015 година да се промени методиката за определяне на минималното възнаграждение.

"Ще продължим да настояваме в бюджетната процедура за 2015 година размерът на минималната работна заплата да се определя по обективни критерии като производителност на труда, средна работна заплата и линия на бедност. Като че ли има "усещане за разбиране" в колегите от Министерството на финансите - надяваме се да убедим и работодателите", коментира министърът, цитиран от БТА.

По-рано, при откриването на конференция на тема: "Работещи бедни - синдикални политики в подкрепа на най-уязвимите на пазара на труда" министърът открои острите проблеми на ниското заплащане, които трябва да се поставят във фокуса на общественото внимание.

"Състоянието на доходите от труд през последните години предизвиква болезнен отзвук сред хората и изисква решителни действия", коментира Адемов.

"Според работодателите основна причина за ниските заплати е слабата производителност на труда, но за да се увеличи тази производителност са нужни нови технологии", каза президентът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев. Той отбеляза, че новите технологии трябва да дойдат с инвестиции от работодателите.

"Затова има обективни условия - бяха намалени данъците и осигуровките, но спестените пари се инвестираха не в модернизиране на производството, а в покупка на скъпи коли и във фолк певици", подчерта президентът на КТ "Подкрепа". Самите работодатели изнесоха данни, че 82% от мениджърите в България нямат висше образование, каза Тренчев. Въпросът е как тези хора ще направят трудовия процес ефективен, каза той.

Другата причината за ниската производителност е и лошата квалификация и тук държавата трябва да поеме своята роля с промени в системата на образование. В България виждаме голям парадокс - страшна безработица и същевременно дефицит на специалисти, допълни Тренчев.

Водещи

Най-четени