Амнести отсече: България тормози бежанците и ромите 22.02 | 10:28
Чужденците и представителите на малцинствата били малтретирани и обирани
Страната ни получи поредните критики по свой адрес. Този път те идват от годишния доклад на "Амнести интернешънъл" в частта му за България.
Според данните страната ни подлагала на тормоз бежанците и ромите. Организации за защита на човешките права често документирали връщане на мигранти, физическо малтретиране и кражби от страна на граничната полиция. Освен това рязко се бил увеличил климатът на ксенофобия и нетолерантност. Затова малцинства като ромите продължават да са в риск от дискриминация.
Докладът цитира вече бившия премиер Бойко Борисов. В свое изказване от преди време той призна, че правителството е приело "прагматичен подход" в бежанската криза. Бившият министър-председател заяви, че над 25 000 души са върнати в Турция и Гърция до август.
Продължава безнаказаността във връзка с физическо насилие по границата, подчертава "Амнести интернешънъл" и посочва случай през юли, когато прокуратурата в Бургас прекрати наказателна процедура във връзка със смъртта на афганистанец през октомври 2015 г., застрелян от граничната полиция.
В доклада са отбелязани и така наречените групи от "доброволни гранични патрули", задържащи мигранти по границата с Турция преди да бъдат предадени на полицията. Според "Амнести интернешънъл" тези незаконни "граждански" арести първоначално са приветствани от властите и от някои сектори в обществото. След официално оплакване от страна на Българския хелзински комитет, местната полиция арестува някои от нарушителите и вътрешното министерство призова гражданите да се въздържат от задържане на бежанци и мигранти.
Според организацията България е нарушила международните правни практики през август 2016 г. с тайното предаване на турския гражданин Абдуллах Бююк на турските власти, тъй като не е получил възможност да се свърже с адвокат или семейството си, както и да обжалва предаването му.
Водещи
-
Рая Назарян: Американската търговска камара се утвърди като водеща бизнес организаци
Форум за бъдещето на България
06.11 | 18:40
-
Весела Лечева се подписа на стената на олимпийците в МОК
Председателят на БОК проведе разговор за Милано – Кортина
06.11 | 18:20
-
До края на годината във всяко военно поделение ще има центрове за дронове
Около 4000 нови пистолета ще получат Сухопътните войски през следващата година
06.11 | 18:00
-
Депутатите решиха: Потребителят ще може да се откаже, ако мобилен оператор вдигне едностранно цените
Промените бяха гласувани на второ четене на три законопроекта на Закона за електронните...
06.11 | 17:40
Най-четени
-
Общественият съвет за Национална детска болница подава оставка
Съветът беше създаден преди две години и половина с цел прозрачност на процеса по изграждането...
06.11 | 11:59
-
Енергийната комисия отхвърли ветото на президента за Лукойл
Против ветото на държавния глава гласуваха 12 народни представители, 5 го подкрепиха.
06.11 | 12:59
-
Времето у нас буквално "полудява" през следващите дни
През следващите дни облачността ще се задържи, като в петък не се очаква съществена промяна в...
06.11 | 10:45
-
Автобус с фенове на ФК „Барселона“ се запали в Белгия
Барселона завърши наравно 3:3 като гост срещу Брюж. "Каталунците" прекъснаха серия от четири...
06.11 | 11:00