Английският език вече ще се учи с разиграване на реални ситуации 24.09 | 17:40

Част от материала, които се изучава в 4, 5 и 7 клас по английски език, отива в 6 клас

От Ивелина Георгиева

Новото в учебните програми по чужди езици, които ще залегнат в новия Закон за образованието, предвиждат да се набляга изключително много на говорните и комуникативни умения на учениците за сметка на теорията. Това каза заместник-министърът на образованието Милена Дамянова по време на кръгла маса за обсъждане на учебните програми по чужд език за 2 и 7 клас.

Досега се наблягаше основно на граматиката и теорията, но според новия учебен план граматиката ще бъде поднесена много по-достъпно на децата чрез разиграване на реални ситуации в час, обясни Дамянова.

По думите й чуждият език служи затова да можем да общуваме и не е важно дали децата могат да спрегнат един или два глагола, а дали могат да ползват езика в ежедневието си и да общуват с приятели.

Учебните програми по чужд език са съобразени с общата европейската езикова рамка като в края на 4 клас учениците завършват с ниво А1, а в края на 7 клас - с ниво А2.

Изключително важен момент е, че програмите по чужди езици ще бъдат съобразени с програмите по български език.

"Учениците трябва да знаят първо това, което се учи на български и след това на английски език", коментира Мариана Лозанова, преподавател по английски език в 2 СОУ в София и участник в екипа разработил новите учебни планове по чуждоезиково обучение.

До този момент учителите пълниха главите на децата с граматика, а в същото време те не умеят да ползват езика на елементарно ниво, посочи преподавателят.

Според нея прекаленото натоварване с граматика и теория не води до успех, затова експертите са се опитали да омекотят програмите. Ще се акцентира основно на устната и писмена реч, както и на говоренето в час.

Част от практическите упражнения ще включват изработването на проекти и презентации на съответния език от страна на учениците, които те ще представят пред съучениците си в клас.

Децата ще трябва да правят проекти по дадена тема от типа на постер със снимки и надписи, след което ще застават на дъската и ще го разказват на съучениците си като ползват снимките и това, което са написали, обясни Лозанова.

Лексиката ще остане в същия обем като тя е съобразена с тематичните области.

Част от изучавания досега материал в 4, 5 и 7 клас ще се пренасочи към 6 клас, тъй като досега шестокласниците са били изключително разтоварени и са повтаряли изцяло материала от 5 клас.

Например, модалните глаголи и страдателният залог вече ще се изучават в 6 клас вместо в 5 и 7.

Втори клас също ще бъде изключително разтоварен от граматика. В него ще се учи азбуката на английски език и децата ще се запознават с основните неща, за да могат да комуникират, а не да се мъчат с граматика, поясни Мариана Лозанова.

Четвъртокласниците пък ще се отърват от изучаването на тежките времена в английския език и ще наблегнат на основните като сегашно, минало и бъдеще време и сегашно продължително време.

Нови правила по английски език ще има и за третокласниците. Предвижда се от 2014-2015 г. те да започнат да изучат транскрипцията на думите. Идеята е да се научат да ползват речник, а не да четат думите по свой начин. До този момент транскрипцията се изучава в 5 клас.

Промяна в програмата за чужди езици ще има и относно оценяването. Около 45% от оценката ще се формира за работа в клас, 20% - за домашна работа и 10% - за проекти, като този процент ще се покачва като изискване в горните курсове.

Промяна в часовете по чужд език няма да има - колкото са сега, толкова ще бъдат и в бъдеще, увери заместник-министър Дамянова.

Кръглата маса бе открита от министъра на образованието Сергей Игнатов, който наблегна на важността от изучаването на чужди езици и реализацията им в практиката.

Той заяви, че успехът на България зависи от това какви програми ще се направят за чуждоезиковото обучение, защото в този динамичен свят това е единственият инструмент за успех на един човек.

Промените в учебните програми обхващат шестте основни чужди езика, изучаващи се в училище - английски, немски, френски, руски, италиански и испански.

Всички нови учебни програми ще бъдат утвърдени със Закона за образованието и от 2014-2015 г. ще влязат в сила заедно с новите учебници за 1, 5 и 8 клас.

Водещи

Най-четени