Анелия Клисарова: История ще се изучава в 11-и и в 12-и клас 18.02 | 15:02
Няма да има матури за 4-годишните
"История на България, български език и география трябва да се учат до края на учебния процес, защото с тях е свързана нашата национална гордост и националното ни самосъзнание", заяви министърът на образованието и науката Анелия Клисарова. Тя направи коментара по повод на очаквания тази вечер протест пред МОН срещу това, че няма да се изучава задължително история в 11-и и в 12-и клас, според учебните програми, публикувани на сайта на образователното министерство. По думите й положителното от публикуването на тези проекти на програми е, че се знае, че цялото общество няма да приеме в 11-и и в 12-и клас да няма история, български език и география на България, предаде БТА.
"От октомври 2013 г. има протестно писмо от учители по история от Варна заради учебните програми. Те са във връзка с проекта на Закона за средното образование, който беше предложен от ГЕРБ, но не беше приет, защото не се постигна консенсус по него", обясни министър Клисарова.
Тя отбеляза, че изработването на проектите на всички програми е започнало през 2011 и 2012 г. и те са част от законопроекта на ГЕРБ за училищното образование.
"На сайта на МОН има проекти за програми по история, български език, география, математика и по информационни технологии, но към закона, предложен от ГЕРБ", коментира образователният министър.
Анелия Клисарова уточни, че върху тези учебни програми са работили психолози, учители, професори, академици, за което са харчени и пари.
"Ако не ги покажа тези програми, има обвинения, че не съм прозрачна, а когато ги покажа, съм прекалено прозрачна и започват жалби и протести", коментира министър Клисарова.
Министърът коментира и темата за матурите при децата от 4 до 6-годишна възраст.
"Категорично няма да има матури за децата на четири, пет и шест години" заяви Клисарова.
"В образователното ведомство има различни предложения за скрининг тестове за деца, като има родителски комитети, които са "за", а други родители са "против" тях", каза министърът.
Клисарова добави, че трудно може да се направи някакво препитване на децата на пет и на шест години, но и въпреки това и сега има "по-елитни" училища, в които се правят тестове за прием на първокласниците.
"Според мен доста е рано и е несправедливо на тази възраст да се предизвиква стрес и у децата, и у родителите, и такива тестове не бива да се правят", заяви образователният министър.
"Скрининг тестовете, които нямат обаче нищо общо с препитванията и с матурите, ги има в много страни", допълни Клисарова.
Тези скрининг тестовете се правят не от учители, а от психолози и чрез тях се установява каква е готовността на децата за първи клас, обясни Анелия Клисарова.
Водещи
-
Почина композиторът Александър Савелиев, който пострада при взрив на газова бутилка
Той е автор на повече от 8000 песни и 1500 аранжимента за големи имена в поп музиката у нас
07.01 | 21:13
-
Красен Станчев: Членството ни в еврозоната трябва да се отложи за 2026 година
"България не е най-бедната страна в ЕС, но е с най-бедното като компетентност управление",...
07.01 | 21:00
-
Силва Дончева с прогноза за 2025-а и идните 35 години
НАТО и Русия ще воюват заедно в голяма морска битка, предрече астрологът
07.01 | 20:45
-
Какво пише в проекта на споразумение за редовен кабинет
Интересен момент е, че подпис под документа ще положи и кандидатът за министър-председател
07.01 | 20:30
Най-четени
-
Комисия по бюджет и финанси в Народното събрание се събира на първото си заседание днес
На днешното заседание на бюджетната комисия на въпросите на народните представители ще...
07.01 | 09:45
-
Първи казуси около пълноправното ни членство в Шенген започват да се прилагат на практика
Всяко дете може да напуска територията на България самостоятелно или с родител, като при...
07.01 | 10:15
-
Ето кои българи са поканени на инаугурацията на Доналд Тръмп
Оказана е честта на 8 наши сънародници, гласи неофициална информация
07.01 | 17:00
-
Бившият лидер на БСП създава нова лявоцентристка партия
Критика към преговорите за кабинет
07.01 | 09:15