Арестът на Борисов и голямата опасност за кабинета на Петков 19.03 | 13:59
Борисов бе арестуван. Но съществува една голяма опасност за управляващите: надделее ли убеждението, че Рашков е действал прибързано, това ще означава, че в своя ентусиазъм правителството неволно се е простреляло в крака.
Арестът на Бойко Борисов и други висши функционери от ГЕРБ рязко изостри политическата поляризация в страната. От една страна това ще доведе до консолидирането на електората на ГЕРБ. А от друга - призивите на основната опозиционна партия към предсрочни избори и протести ще сплотят сложната управляваща коалиция.
През последните седмици се появиха сериозни пукнатини в правителството на Кирил Петков. По теми като тази за българската позиция спрямо украинската криза БСП и ДБ са на противоположно мнение; има разминавания между партньорите във властта и в сферата на икономиката, особено енергетиката, управлението на здравната криза и други.
Надигащият се "общ враг" в лицето на ГЕРБ, които пък се чувстват на свой ред застрашени от акцията на Рашков и МВР, ще наложи на формациите в кабинета да заровят поне временно томахавките и да действат заедно. А приятелският огън, който изненадващо наблюдавахме между президент и премиер, вероятно ще позатихне.
"Нулева корупция": Петков дойде на власт с ясна цел
Редовното правителство на Кирил Петков се появи след дълги родилни мъки. Като цяло доверието в премиера Петков остава сравнително високо, макар подкрепата за правителството да спада (ако съдим по данните на "Тренд"). Поради това надали ГЕРБ ще успеят да "продадат" лесно на избирателите желанието си за нова разходка до урните. Електоратът още усеща болки в краката от изборния маратон през 2021. Той завърши успешно едва преди няколко месеца.
Опозицията твърди, че арестът на Борисов е опит да се отклони общественото внимание от парливи теми като растящите цени и инфлацията. Сякаш се забравя, че кабинетът Петков дойде на власт с претенцията да има програма за "нулева корупция" и с обещанието за изчистване на институциите от престъпници. За гласувалите за ПП, ИТН, БСП и ДБ Бойко Борисов е символ на политическата проказа - те са убедени в това. Арестът му в края на първите сто дни на кабинета "Петков" съвсем не е бележка под линия или димна завеса. Това е сбъдване на основно политическо послание. Неслучайно немалко хора възприеха това събитие едва ли не като празник. В този смисъл арестите на висшите функционери на старото управление могат да покачат доверието в правителството. Ами ние точно за това ги избрахме - ще кажат някои доволно.
Кога Рашков ще даде повече обяснения?
Съществува обаче една голямата опасност за кабинета - цялата специална операция по задържането на Бойко Борисов и колегите му да се окаже съшита с бели конци. Ако управляващите оставят и капка съмнение - не сред избирателите на ГЕРБ (те вече са убедени, че са "жертви"), а сред останалите - че в името на кризисен политически пиар са нарушили фундаменталния принцип на правовата държава, арестите ще имат точно обратния на желания от тях ефект.
Ако надделее убеждението, че министърът на вътрешните работи Бойко Рашков е действал прибързано и необмислено, това ще означава, че в трескавия си ентусиазъм правителството неволно се е простреляло в крака.
Затова сега обясненията на Рашков пред обществото за своите действия и действията на полицията са по-важни от това, което има да каже Бойко Борисов. Колкото по-дълго мълчи вътрешният министър, толкова повече ще се засилва жуженето на конспиративните теории. Ако продължи прекалено дълго, мълчанието на Рашков ще заглуши посланията, които се опитва да лансира премиерът Петков.
Петър Чолаков, Дойче веле
Водещи
-
В област Хасково е обявена пред епидемична обстановка от 16 януари
Временно спират профилактичните прегледи на деца и бременни, ограничават се имунизациите и...
15.01 | 10:15
-
Кирил Петков обяви, че цялата коалиция ПП-ДБ ще бъдат опозиция на евентуалния бъдещ кабинет
"Да видим какво ще направят с гласуването за Сарафов и дали ще го оставят временно изпълняващ...
15.01 | 09:59
-
Измина почти един месец от началото на издирването на 13-годишния Николай от Конаре
По думите му всеки ден около 20 или 30 служители на полицията и жандармерията търсят следа от...
15.01 | 09:45
Най-четени
-
Държавният глава връчва първия проучвателен мандат месец след проведените консултации с парламентарните групи
Атанас Зафиров - номиниран за вицепремиер
15.01 | 08:30
-
Промените в Закона за съдебната власт влизат на второ четене в пленарната зала според проектопрограмата за седмицата на Народното събрание
Предвиден е и редовният парламентарен контрол.
15.01 | 08:52
-
На 15 януари църквата почита Преподобни Гавриил Лесновски
Имен ден празнуват Гавраил, Гаврил, Гавраила, Гаврила, Габриел, Габриела и Габи.
15.01 | 09:15
-
Кирил Петков обяви, че цялата коалиция ПП-ДБ ще бъдат опозиция на евентуалния бъдещ кабинет
"Да видим какво ще направят с гласуването за Сарафов и дали ще го оставят временно изпълняващ...
15.01 | 09:59