БЛС иска увеличение на клиничните пътеки с 25% 04.01 | 19:45
По думите му болниците отново ще имат задължение да подсигурят минимални възнаграждения, както е записано в Закона за здравното осигуряване и в НРД.
На преговорите с Касата трябва да
предложим повишени цени на клиничните пътеки средно с 25%
. Това заяви председателят на БЛС Иван Маджаров по
NOVA NEWS
преди началото на преговорите между представителите на НЗОК и на Българския лекарски съюз. Той припомни, че при миналогодишните преговори са започнали от 25% и са стигнали до 22 на сто средно увеличение. Тогава са въведени и механизми за контрол на някои по-тежки диагнози, които са дали резултат, поясни той.
За пореден път парламентът гласува увеличени средства за извънболнична помощ като целта е профилактика, каза председателят на браншовата организация. Със сигурност профилактиката за българското население не е достатъчно, но това е на максимумът за лекарите, обясни Маджаров.
По думите му болниците отново ще имат задължение да подсигурят минимални възнаграждения, както е записано в Закона за здравното осигуряване и в НРД.
"Ние трябва да договорим едни по-високи цени във връзка с това те да успеят да осигурят заплати. До голяма степен увеличението в болничната помощ може да се окаже и недостатъчно и ще трябва да си дадем сметка, че ще трябва да се разчита и на част от резерва в бюджета на НЗОК, за да се покрият очакваните дефицити”, каза Маджаров.
Парите за
заплатите на работещите в Спешната помощ трябва да бъдат предоставени през бюджета на Здравното министерство
и трябва да гарантират високи възнаграждения, уточни председателят на БЛС.
Водещи
-
Любомир Дацов: Бюджет 2026 допълнително стимулира негативни процеси
"Не е нормално бюджетът да се управлява по технически формули", смята финансистът от Фискалния...
16.11 | 18:00
-
Божидар Божанов: 46% преразпределение от БВП води до скорошен сблъсък с айсберга
Това е бюджетът на Пеевски, смята депутатът от ПП - ДБ
16.11 | 17:40
-
Киселова: "Лукойл" зависи не само от кабинета и особения управител, а от геополитическата конюнктура
БСП искали увеличение на данък дивидент, защото управители на фирми плащали 5% данък дивидент...
16.11 | 17:00
Най-четени
-
Жечо Станков: Румен Спецов трябва да получи разрешение от МС за всяка специфична дейност
"Не можеше по закона от 2023 г. да се гарантира основната дейност на особения управител",...
16.11 | 16:20
-
Костадинов от Сочи: Срещнах се с Дмитрий Медведев, "Възраждане" пише история
Лидерът на "Възраждане" заедно с депутата от партията Ангел Георгиев и евродепутатите Рада...
16.11 | 13:20
-
Държавата дава ваучери по 20 000 лв. за саниране на къща
16.11 | 10:40
-
Добрев за бюджет'26: Работата е толкова объркана, че следващият бюджет ще е хубав
Той предупреди, че дефицитът може да бъде над 3%
16.11 | 13:00