БСП засипа главния прокурор със сигнали от комисията „Янев“ 15.03 | 14:42

Социалистите са притеснени да не се използват СРС-та по време на изборите

От Ивелина Георгиева

Над 20 сигнала внесоха депутати от "Коалиция за България" при главния прокурор Сотир Цацаров. Това са сигналите от Комисията за борба с корупцията по високите етажи на властта известна още като комисията "Янев".

Сигналите внесени днес от червените депутати касаят осуетяването на проверка в завода за алкохол, собственост на Михаил Михов, известен като Мишо-Бирата от страна на бившия премиер Бойко Борисов в Агенция "Митници", случаите за търгове на гори и унищожаването на напоителни системи в Министерство на земеделието и храните, както и търгове с транспорта на Столична община.

"Внесохме онези сигнали при главния прокурор, които бяха подадени до Комисията за разследване на корупция по високите етажи на властта и които не намериха сериозен отзвук в дневния ред, а сигналите са с голям обществен интерес", обясни народният представител от "Коалиция за България" Михаил Миков.

Главният прокурор Сотир Цацаров е уверил депутатите, че в разумен срок ще се произнесе по внесените от тях сигнали.

На срещата е обсъден и въпросът за прилагането на СРС-та във връзка с изборите.

Според социалистите прокуратурата е тази, която е призвана да контролира стриктно използването на СРС-та, само за разкриване и доказване на престъпление, особено за изборния период, който предстои.

Червените се притесняват, че според новите разпоредби в Изборния кодекс, СРС-та могат да се използват абсолютно безконтролно срещу опонента.

"Ние бяхме категорично против използването на СРС-та в изборния процес, поради една основна причина, че ГЕРБ не изпълни обещанието си да направи необходимите промени в закона за СРС, така че да осигури съдебен контрол върху използването им", обясни Мая Манолова.

Тя допълни, че социалистите са притеснени и за действията на служебното правителство относно осигуряването на честността на вота.

В тази връзка от БСП подчертаха, че вече внимателно следят работата на три министерства. Това са Министерство на вътрешните работи, Министерство на транспорта, информационните технологии и съобщенията, както и на Министерството на регионалното развитие и благоустройството.

Това са министерствата, които имат пряко отношение към организацията на изборния процес, най-вече за избирателните списъци и броенето на крайните резултати, заяви Манолова.

Тя допълни, че от БСП следят много стриктно, какво се случва в ЦИК и дали промените в изборния кодекс ще станат факт.

Водещи