БСП изпреварва ГЕРБ с 1,7% при евентуални избори 09.10 | 16:08

Ако изборите бяха сега, в парламента биха попаднали четири политически формации

От Елица Елефтерова

Ако изборите бяха сега, в парламента биха попаднали четири политически формации. Освен БСП (18,5%), която има преднина пред ГЕРБ (16,8%), депутати биха имали още ДПС и Реформаторският блок.

Шанс за народни представители има още и НФСБ, която засега  остава "под чертата", като националистическият вот е представен още и от "Атака" с 1,4% и ВМРО - с 1%. Това показва анализ от социологическо проучване на Института за модерна политика за  обществено-политическите нагласи през септември 2013 година.  

Според изследването Коалиция на ГЕРБ и Реформаторския блок печели 18,2% - Коалиция на БСП, ДПС и Атака - 11,9% - Реформаторски блок (ДСБ, ДБГ, СДС, Зелени и др.) - 5,2%- Движение "България без цензура" (Николай Бареков) - 5% - Коалиция на БАСТА, ВМРО, ЛИДЕР и гражд. движения - 4%. За друга коалиция биха гласували - 23,1%. Съществуващите формации, които биха попаднали в парламента, не увеличават електоралната си подкрепа от механичен сбор между тях, отбелязват експертите.

Така с фактическото обединение на БСП и ДПС, които излъчиха сегашното правителство, и "Атака", която ги подкрепя, 11,9% от избирателите биха подкрепили такава коалиция при съвместно явяване на избори, което е значително под самостоятелните резултати за всяка от трите формации, се посочва в проучването.

В надпреварата за депутатски места има сериозен потенциал да се намеси публично заявеното гражданско движение около Николай  Бареков, условно наречено "България без цензура". Изследването регистрира потенциална подкрепа от 5%, отбелязват социолозите.

Всеки седми е на страната на "контрапротеста" "за" правителството (14,2%), много хора пък подкрепят протестиращите. Близо една трета обаче не споделят нито едната, нито другата позиция (31,9%). Без отговор са 12,3%.

Според социолозите избирателната активност на едни скорошни избори няма да надвиши значително дела на участвалите в последния вот за Народно събрание.  

Малко повече от половината от анкетираните - 54,2% - отговарят, че ако към момента на провеждане на сондажа има парламентарни избори, категорично и по-скоро ще гласуват. Нерешилите дали да участват в евентуален вот са 15%, а общо 21,5% не биха отишли до урните.

Общият обем на извадката е 1192 души. Изследването е осъществено в периода 21-28 септември т.г., реализирана е национална извадка на квотен принцип, която  възпроизвежда параметрите на генералната съвкупност. Данните са за гласуващите в проценти като дял от всички избиратели.

Преизчислението през 54% гласуващи дава 3,5% от  реалния вот за "партията на СКАТ", се отбелязва в проучването. От останалите партии и движения, които участваха в  последните парламентарни избори, изследването регистрира  електорално присъствие с по 0,9% на партията "Глас народен" на Светльо Витков и на непартийното Движение "Модерна  България".

Изводът е, че избирателите не припознават ясна алтернатива на "старите" партии на прехода. В изследването са тествани перспективите на заявени в  общественото пространство нови политически формации, които обаче все още не са се учредили официално, както и на фактически или  възможни коалиции между политически сили, за които се говори в  общественото пространство.

Водещи

Най-четени